Športna redakcija Primorskega dnevnika je bila leta 1971 pobudnik akcije za anketo najboljšega slovenskega športnika v Italiji. “Naj športnika” so izbirali ali športni dopisniki, ali bralci, ali sama športna redakcija PD. Zbirali pa so izključno slovenskega športnika v slovenskem društvu. Pobuda (razen obdobja treh let: od 1979 do 81) se je uspešno nadaljevala in je dobila tako razsežnost, da so k njej pristopili najprej Radio Trst A, nato še ostali naši in mediji s Primorske (Novi Matajur, Primorske novice, Radio TV Koper-Capodistria) in se je preimenovala v “Naš športnik”. Skupne prireditve so se tako od leta 1984 vrstile po enkrat na Primorskem in enkrat pri nas. Naš zanesljivo najboljši športnik doslej je Poletov kotalkar Samo Kokorovec, ki je dobil priznanje kar osemkrat. Po petkrat sta bili uspešni Sirenina jadralka Arianna Bogatec in Krasova namiznoteniška igralka Sonja Milič. Med ekipami je doslej naša “naj ekipa” Jadran s petimi prvimi mesti.

Proglasitev prvega najboljšega športnika leta 1971 je bila kar v zasilnih prostorih Primorskega dnevnika. (foto Magajna, januar 1972)

Zlata knjiga
1971 Trst

1. MILIČ Sonja (Kras, namizni tenis)
2. CESAR Vojko (Bor, atletika)
3. VELJAK Klavdij (Bor, odbojka)

1972 Trst

1. MILIČ Sonja (Kras, namizni tenis)
2. MAVER Nino (Adria, kolesarstvo)
3. VESNAVER Silvana (Kras, namizni tenis)

1973 Trst

1. MILIČ Sonja (Kras, namizni tenis)
2. VESNAVER Silvana (Kras, namizni tenis)
3. MARUŠIČ Jordan (Pall. Gorizia, košarka)

1974 Gorica

1. PLESNIČAR Ivan (Juventina, nogomet)
2. GRILANC Božič (Kras, odbojka)
3. SLAVEC Vojko (SPDT, planinstvo)

1975 Trst

1. MILIČ Sonja (Kras, namizni tenis)
2. HROVATIN Zdenka (Polet, kotalkanje)
in SEDMAK Pavel (Polet, kotalkanje)

1976 Trst

1. MILIČ Sonja (Kras, namizni tenis)
2. SEDMAK Pavel (Polet, kotalkanje)
3. TAVČAR Irena (Bor, atletika)

1977 Trst

1. TAVČAR Irena (Bor, atletika)
2. MILIČ Sonja (Kras, namizni tenis)
3. SEDMAK Pavel (Polet, kotalkanje)

1978 Trst

1. TAVČAR Irena (Bor, atletika)
2. MILIČ Sonja (Kras, namizni tenis)
3. LEGIŠA Gianni (Devin, rolkanje)
in VITEZ Boris (Jadran, košarka)

1982 Trst

1. Gorazd Pučnik (Bor, atletika)
2. Marko Ban (Jadran, košarka)
3. Sonja Milič (Kras, nam. tenis)

EKIPE
Jadran (košarka, člani)

1983 Gorica

1. PUČNIK Gorazd (Bor, atletika)
2. KOKOROVEC Samo (Polet, kotalkanje)
3. VITEZ Boris (Jadran, košarka)

EKIPE
Jadran (košarka, člani)

1984 Trst

1. KOKOROVEC Samo (Polet, kotalkanje)
2. VITEZ Boris (Jadran, košarka)
3. BAN Marko (Jadran, košarka)

EKIPE
1. Kras (namizni tenis, članice)
2. Jadran (košarka, člani)
3. Meblo (odbojka, članice)

1985 Tolmin (Slo)

1. KOKOROVEC Samo (Polet, kotalkanje)
2. BAN Marko (Jadran, košarka)
3. ŽERJAL Lajris (Meblo, odbojka)

EKIPE
1. Jadran (košarka, člani)
2. Kras (namizni tenis, članice)
3. Bor (odbojka, članice)

1986 Gorica

1. KOKOROVEC Samo (Polet, kotalkanje)
2. JELINČIČ Dušan (SPDT, planinstvo)
3. BAN Marko (Jadran, košarka)

EKIPE
1. Kras (nam. tenis, članice)
2. Meblo (odbojka, članice)
3. Val (odbojka, člani)

1987 Izola (Slo)

1. KOKOROVEC Samo (Polet, kotalkanje)
2. BOGATEC Arianna (Sirena, jadranje)
3. BAN Marko (Jadran, košarka)

EKIPE
1. Jadran (košarka, člani)
2. Kras (namizni tenis, članice)
3. Bor (košarka, člani)

1988 Zgonik

1. KOKOROVEC Samo (Polet, kotalkanje)
2. BOGATEC Arianna (Sirena, jadranja)
3. OBAD Alenka (Kras, namizni tenis)
in OBERDAN Dean (Bor, košarka)

EKIPE
1. Olympia (odbojka, člani)
2. Jadran (košarka, člani)
3. Juventina (nogomet, člani)

1989 Sežana (Slovenija)

1. KOKOROVEC Samo (Polet, kotalkanje)
2. BOGATEC Arianna (Sirena, jadranje)
3. COSLOVICH Claudia (Bor, atletika)
in TENCE Erik (Mladina, rolkanje)

EKIPE
1. Juventina (nogomet, člani)
2. Bor (superminivolley)
3. Sokol (odbojka)

1990 Sovodnje ob Soči

1. KOKOROVEC Samo (Polet, kotalkanje)
2. BOGATEC Arianna (Sirena, jadranje)
3. FERLAT Zdenka (Naš prapor, lokostrelstvo)

EKIPE
1. Sloga (odbojka, članice)
2. SŠ F. Erjavec (odbojka)
3. Juventina (nogomet, člani)

1991 Nova Gorica (Slovenija)

1. BOGATEC Arianna (Sirena, jadranje)
2. KOKOROVEC Samo (Polet, kotalkanje)
3. BUDIN Jan (Kontovel, košarka)

EKIPE
1. Bor (košarka, člani)
2. Zarja (nogomet, člani)
3. Sovodnje (nogomet, člani)

1992 Trst

1. BOGATEC Arianna (Sirena, jadranje)
2. KOKOROVEC Samo (Polet, kotalkanje)
3. AŽMAN Aleksandra (Bor, odbojka)

EKIPE
1. Primorje (nogomet, člani)
2. Kras (namizni tenis, članice)
3. Jadran (košarka, člani) in Valprapor (odbojka)

1993 Kozina (Slovenija)

1. KOKOROVEC Samo (Polet, kotalkanje)
2. BOGATEC Arianna (Sirena, jaranje)
3. PLESNIČAR Aleš (Gaja, tenis)

EKIPE
1. Valprapor (odbojka, člani)
2. Kras (namizni tenis, članice)
3. Mladina (rolkanje)
1994 Gorica

1. BOGATEC Arianna (Sirena, jadranje)
2. MILIČ Vanja (Kras, namizni tenis)
3. PLESNIČAR Borut (Gaja, tenis)

EKIPE
1. Sloga (odbojka, člani)
2. Sovodnje (nogomet, člani)
3. Kras (namizni tenis, članice)

1995 Nova Gorica (Slovenija)

MOŠKI
1. SEDMAK Igor (Devin, atletika)
2. BOGATEC David (Mladina, rolkanje)
3. PLESNIČAR Aleš (Gaja, tenis)

ŽENSKE
1. BOGATEC Arianna (Sirena, jadranje)
2. ROMANO Tanja (Polet, kotalkanje)
3. MILIČ Vanja (Kras, namizni tenis)

EKIPE
1. Jadran Bctkb (košarka, člani)
2. Sovodnje (nogomet, člani)
3. Kras (namizni tenis, mladinke)

1996 Opčine

MOŠKI
1. ČERNIC Matej (Val Imsa, odbojka)
2. BOGATEC David (Mladina, rolkanje)
3. BUDIN Jan (Jadran, košarka)

ŽENSKE
1. BOGATEC Arianna (Sirena, jadranje)
2. ROMANO Tanja (Polet, kotalkanje)
3. BERSAN Ana (Kras, namizni tenis)

EKIPE
1. Juventina (nogomet, člani)
2. Kras (namizni tenis, članice)
3. Jadran (košarka, člani)

1997 Ilirska Bistrica (Slovenija)

MOŠKI
1. ČERNIC Matej (Jeans Hatu Bologna, odbojka)
2. BOGATEC David (Mladina, skiroll)
3. RUZZIER Fabio (Atletica Bergamasco, atletika)

ŽENSKE
1. ROMANO Tanja (Polet, kotalkanje)
2. COSLOVICH Claudia (Sisport Fiat Torino, atletika)
3. MILIČ Vanja (Kras, namizni tenis)

EKIPE
1. OK Val (odbojka, člani)
2. Kras Generali (namizni tenis, članice)
3. Mladost (nogomet, člani)

1998 Trst

MOŠKI
1. ŠVAB Erik (SPDT, alpinizem)
2. ČERNIC Matej (Zinelli Bologna, odbojka)
3. BEDNARIK Jan (Club Gorizia, šah)

ŽENSKE
1. COSLOVICH Claudia (Sisport Fiat Torino, atletika)
2. ROMANO Tanja (Polet, kotalkanje)
3. BOGATEC Mateja (Mladina, skiroll)

EKIPE
1. Kras Generali (namizni tenis, članice)
2. Bor Radenska (košarka, člani)
3. Vesna (nogomet, člani)

1999 Kanal ob Soči (Slovenija)

MOŠKI
1. FURLANI Jaro (Čupa, jadranje)
2. ČERNIC Matej (Conad Ferrara, odbojka)
3. RUZZIER Fabio (Goriziana, atletika)

ŽENSKE
1. ROMANO Tanja (Polet, kotalkanje)
2. COSLOVICH Claudia (Sisport Fiat Torino, atletika)
3. BOGATEC Mateja (Mladina, rolkanje)

EKIPE
1. Mladost (nogomet, člani)
2. Kras Generali (namizni tenis, članice)
3. Sloga Mima Eurospin (odbojka, člani)

2000 Gorica

MOŠKI
1. ČERNIC Matej (Yahoo Ferrara, obojka)
2. FURLANI Jaro (Čupa, jadranje)
3. MILKOVIČ Rado (Spinace` Treviso, kolesarstvo)

ŽENSKE
1. COSLOVICH Claudia (Sisport Fiat Turin, atletika)
2. ROMANO Tanja (Polet, kotalkanje)
3. BOGATEC Mateja (Mladina, skiroll)

EKIPE
1. Val Imsa (odbojka, člani)
2. Zarja/Gaja (nogomet, člani)
3. Val Siderimpes (odbojka, članice)

2001 Koper (Slovenija)

MOŠKI
1. ČERNIC Matej (Yahoo Ferrara, obojka)
2. CARLI Alen (Sudtirol Bocen, nogomet)
3. SULLINI Eros (Mladina, rolkanje)

ŽENSKE
1. COSLOVICH Claudia (Sisport Fiat Turin, atletika)
2. ROMANO Tanja (Polet, kotalkanje)
3. BOGATEC Mateja (Mladina, skiroll)

EKIPE
1. Kras Generali (namizni tenis, članice)
2. Val Siderimpes (odbojka, članice)
3. Val Imsa (odbojka, člani)

2002 Opčine

MOŠKI
1.PLESNIČAR Aleš (Gaja, tenis)
2. MANIA’ Loris (Adriavolley Trst, odbojka)
3. LEGHISSA Chistian (Devin, kolesarstvo)

ŽENSKE
1. ROMANO Tanja (Polet, kotalkanje)
2. BOGATEC Mateja (Mladina, rolkanje)
3. PAULINA Mateja (Mladina, rolkanje)

EKIPA
Kontovel ženske under 15 (odbojka)

2003 Pivka (Slovenija)

MOŠKI
1. ČERNIC Matej (Kerakoll Modena, odbojka)
2. BRECELJ Janko (Sirena, športni ribolov)
3. FURLANI Jaro, PICULIN Daniel (Sirena, jadranje)

ŽENSKE
1. ROMANO Tanja (Polet, kotalkanje)
2. VITEZ Sandra (Kontovel, odbojka)
3. PAULINA Mateja (Mladina, rolkanje)

EKIPA
Sloga moška D liga in under 20

2004 Gorica

MOŠKI
1. ČERNIC Matej (Daytona Modena, odbojka)
2. POZZECCO Daniel (SK Devin, kolesarstvo)
3. RUZZIER FAbio (Atletica Gorizia, atletika)

ŽENSKE
1. ROMANO Tanja (Poelt, kotalkanje)
2. COSLOVICH Claudia (SAI Roma, atletika)
3. VITEZ Sandra (Kontovel, odbojka)

ČLANSKA EKIPA
Rast Imsa (odbojka)

MLADINSKA EKIPA
Rast Sloga Multinvest (odbojka, under 20)

2005 Ajdovščina (Slovenija)

MOŠKI
1. ČERNIC Matej (Modena, Iraklis odbojka)
2. BOGATEC David (Mladina, rolkanje)
3. RUZZIER Fabio (Atletica Gorizia, atletika)

ŽENSKE
1. ROMANO Tanja (Poelt, kotalkanje)
2. BOGATEC Mateja (Mladina, rolkanje)
3. VITEZ Sandra (Kontovel, odbojka)

ČLANSKA EKIPA
Jadran (košarka)

MLADINSKA EKIPA
Kras under 21 (Eva Carli, Martina Milič; namizni tenis)

2006 Briščiki (Zgonik)

MOŠKI
1. ČERNIC Matej (Iraklis, odbojka)
2. EMILI Mitja (motociklizem)
3. LEGHISSA Michele (NK Kras, nogomet na mivki)

ŽENSKE
1. ROMANO Tanja (Polet, kotalkanje)
2. BOGATEC Mateja (Mladina, rolkanje)
3. CIUGI Paola (Gaja, tenis)
3. TENCE Veronica (Mladina, smučanje)

ČLANSKA EKIPA
Vesna (nogomet)

MLADINSKA EKIPA
Čupa (Jaš Farneti in Simon Sivitz Košuta, jadranje)

2007 Dobrovo (Slovenija)

MOŠKI
1. MANIA’ Loris (Montichiari, odbojka)
2. ČERNIC Matej (Dinamo Moskva, odbojka)
3. BOGATEC David (Mladina, rolkanje)

ŽENSKE
1. ROMANO Tanja (Polet, kotalkanje)
2. VITEZ Sandra (Sassuolo, odbojka)
3. RIDOLFI Lisa (Sandonatese, namizni tenis)
3. UŠAJ Lea (Adria, plavanje)

ČLANSKA EKIPA
Čupa (Jaš Farneti in Simon Sivitz Košuta, jadranje)

MLADINSKA EKIPA
Pomlad (naraščajniki, nogomet)

2008 Gorica

MOŠKI
1. MANIA’ Loris (Montichiari, odbojka)
2. CARLI Alen (Itala gradisca, nogomet)
3. PIVK Tadej (gorski tek)

ŽENSKE
1. ROMANO Tanja (Polet, kotalkanje)
2. BOGATEC Mateja (Mladina, rolkanje)
3. CIGUI Paola (Gaja, tenis)

ČLANSKA EKIPA
Kras (A2, namizni tenis)

MLADINSKA EKIPA
Jadran (under 19, državno prvenstvo)

2009 Postojna (Slovenija)

MOŠKI
1. ČERNIC Matej (Perugia, odbojka)
MANIA’ Loris (Modena, odbojka)
2. LEGHISSA Michele (nogomet na mivki)
3. ZACCARIA Rok (plavanje)

ŽENSKE
1. BOGATEC Mateja (Mladina, rolkanje)
2. ROMANO Tanja (Polet, kotalkanje)
3. CIGUI Paola (Gaja, tenis)

ČLANSKA EKIPA
Nogometni klub Kras (promocijska liga, nogomet)

MLADINSKA EKIPA
Jadralni dvojec 470 JK Čupa
(Jaš Farneti, Simon Sivitz Košuta)

2010 Gorica

MOŠKI
1. ČERNIC Matej (odbojka)
2. MANIA’ Loris (odbojka)
3. FARNETI Jaš, KOŠUTASimon Sivitz (Čupa, jadranje)

ŽENSKE
1. ROMANO Tanja (Polet, kotalkanje)
2. RIDOLFI Lisa (Sandonatese, namizni tenis)
3. CIGUI Paola (Gaja, tenis)

EKIPE
1. Nogometni klub Kras (elitna liga, nogomet)
2. AŠK Kras (A2 liga, namizni tenis)
3. Jadran under 17 (košarka)

2011 Ajdovščina (Slovenija)

MOŠKI
1. FARNETI Jaš, KOŠUTASimon Sivitz (Čupa, jadranje)
2. ZACCARIA Rok (Adria Nuoto, plavanje)
3. BAN Borut (Jadran, košarka)

ŽENSKE
1. CERGOL Jessica (Petrolavori Muggia, košarka)
2. RIDOLFI Lisa (Sandonatese, namizni tenis)
3. PECCHIAR Martina (PAT, kotalkanje)

EKIPE
1. Sloga Tabor (C liga, odbojka)
2. Jadran (C1 liga, košarka)
3. Kras (ženska A1 liga, namizni tenis)

2012 Prosek

MOŠKI
1. FARNETI Jaš, KOŠUTASimon Sivitz (Čupa, jadranje)
2. MANIA’ Loris (Modena, odbojka)
3. PIVK Tadei (Aldo Moro, gorski tek)

ŽENSKE
1. RIDOLFI Lisa (Sandonatese, namizni tenis)
2. UGRIN Tea (Artistica 81, gimnastika)
3. CARCIOTTI Sofia (Treiste Tuffi, skoki v vodo)

EKIPE
1. Jadran (C1 liga, košarka)
2. Sloga Tabor (B2, odbojka)
3. Nk Kras (elitna liga, nogomet)

Od leta 2013 je lestvica skupna za celo Primorsko (italijansko in slovensko stran)

2013 Sežana (Slovenija)

MOŠKI
1. ŽBOGAR Vasilij (jadranje)
2. HVALA Jaka (smučarski skoki)
3. BIRSA Valter (Milan, nogomet)
4. JOKSIMOVIČ Nebojša (Igokea, košarka)
5. MANIA’ Loris (Modena, odbojka)
6. PETRIČ Anže (balinanje)

ŽENSKE
1. ŽAKELJ Tanja (gorsko kolesarstvo)
2. RODIĆ Snežana (atletika)
3. PONOMARENKO JANIĆ Špela (kajakaštvo na mirnih vodah)
4. UGRIN Tea (Artistica 81, gimnastika)
5. CARCIOTTI Sofia (Treiste Tuffi, skoki v vodo)
6. MRAK Tina in MACAROL Veronika (jadranje)

EKIPE
1. FC Luka Koper (nogomet)
2. OK Luka Koper (ženska odbojka)
3. BK Hrast Kobjeglava (balinanje)
4. Sloga Tabor (B2, odbojka)
5. Bronx Škofije (mali nogomet)

2014 Gorica (KC L. Bratuž)

MOŠKI
1. TALJAT Sašo in BOŽIČ Luka (kanu na divjih vodah)
2. ŽBOGAR Vasilij (jadranje)
3. MANIA’ Loris (Modena, odbojka)
4. VILER Mitja(Maribor, nogomet)
5. GASPERINI Mitja (Verona, odbojka)
6. FARNETI Jaš, KOŠUTA Simon Sivitz (jadranje)

ŽENSKE
1. ŽAKELJ Tanja (gorsko kolesarstvo)
2. MRAK Tina in MACAROL Veronika (jadranje)
3. KLEPAČ Andreja (tenis)
4. MORI Eva (Bergamo, odbojka)
5. MLINARIČ Lucija (kotalkanje)
6. BRŽAN Ana (Cascina, namizni tenis)

EKIPE
1. ND Gorica (nogomet)
2. FC Luka Koper (nogomet)
3. KK Jadran (B2, košarka)
4. NK Kras (D, nogomet)
5. KK Portorož (košarka)