NABREŽINA – V petek, 22. junija 2018 je v dvorani Igo Gruden v Nabrežini potekal redni volilni občni zbor AŠD Sokol.
Predsednik društva Paolo Vidoni je po uvodnem pozdravu prisotnim podal svoje (predsedniško) poročilo. Podrobni poročili sta nato prebrala še načelnica odbojkarske sekcije Cirila Kralj in za košarkarsko dejavnost Mitja Terčon.
Blagajniško poročilo je podala Bruna Pieri.
Sledili so pozdravi gostov. Podpresednik ZSŠDI Igor Kocijančič je prinesel svoj pozdrav in čestitke za opravljeno delo v minuli sezoni. Prav tako je Marko Kralj za Slogo čestital društvu za bogato dejavnost in se zahvalil za plodno sodelovanje pri projektu Zalet. Med gosti je bil prisoten tudi Jadranov predsednik v odstopu Marko Kojanec.
Nagradili so nato mlade košarkarje ekipe under 14 s trenerjem Walterjem Vatovcem in njegovim pomočnikom Francescm Pericem za zelo uspešno minulo sezono.
Po poročilu nadzornega odobroa, ki ga je podala presednica Milka Pahor, so sledile volitve. Predstavljena je bila ena sama lista, ki so jo prisotni z dvigom rok v celoti sprejeli.
Novi odbor: Maja Brajkovič, Marinka Devetak, Matija Furlan, Marko Hmeljak, Maja Kosmina, Cirila Kralj, Nataša Križmančič, Darko Laurenčič, Elena Maver, Francesco Peric, Bruna Pieri, Alen Semec, Caterina Simeoni, Meri Stopar, Janika Škerl, Marko Švab, Mitja Terčon, Ivo Ušaj, Paolo Vidoni, Lajris Žerjal.
Nadzorni odbor: Matej Gruden, Milka Pahor, Niko Pertot.
Predsedniško poročilo – Paolo Vidoni
Spoštovani člani, dragi prijatelji in športniki
Športna sezona se kot običajno zaključuje s pregledom opravljenega dela. Temu je seveda namenjen občni zbor. Podrobneje boste lahko izvedeli v poročilih obeh referentov, košarke in odbojke. Dovolite mi, pa nekaj misli, ki mi šumijo v glavi.
Naše društvo deluje na obrobnem teritoriju tržaške pokrajne, če seveda jo lahko še tako imenujemo. Zadnja leta se je prebivalstvo te občine precej spremenilo. Vse manj je izključno slovenskih zakonov, dvigajo se mešani ali celo samo zakoni z italijansko govorečima staršema. Kaj pomeni to za naše društvo. Moramo se zavedati, da bo v naši sredi vse več italijansko govorečih otrok. Mislim, da se ne zmemo zapirati, a se moramo zavedati in in vsi morajo razumeti, da smo slovensko društvo, ki poleg športne dejavnosti mora vzagajati otroke v zdravem slovenskem okolju. To moramo vsi mi, tako odborniki kot trenerji jasno razumeti in opozarjati vse, ki se nam pridružijo. Rodili smo se prav s tem namenom in mimo tega ne moremo. Ne smemo izgubiti smisla in cilja našega delovanja. Odprti vsem, kajti družba se razvija, širi in menjuje, a tudi točno prepričani v našo identiteto. Mislim, da mimo tega se ne da. V to sem preričan in bom tudi vztrajal, če seveda bom spet na tem mestu.
Te misli me vodijo v širšo politiko našega društva. V sodelovanje in združevanje sil z ostalimi komponenti našega športa. Projekta Jadran glede košarke in Zalet v odbojki sta neizpodbitna programa, v katerega moramo prav vsi verjeti. Skupno moramo graditi piramido, ki pa mora imeti zelo trdno podlago. To pa smo mi, matična društva, ki delujemo na teritorju in uvajamo naše malčke v svet košarke oz. odbojke. Sodelovanje med vsemi pa mora biti lojalno, nesebično in predvsem osredotočeno k rasti naših mladih športnikov. Zavedati se moramo, da bo brez skupnih organiziranih sredin in brez skupnih programov naš šport tvegal izdatno ohromitev. Zavedati pa se moramo tudi, da demografski padec nas stane precejšnje število atletov. Le združeni bomo uspeli tako na tekmovalnem kot narodnostnem polju. Ni kritika, ampak le konstruktivne ideje, da zrastemo vsi skupaj. Ne smemo pa pozabiti, da smo mi temelj vse te piramide.
Za gradnjo trdne strukture pa je potrebno več figur. Poleg arhitektov, ki se ukvarjajo s projektom in načrtovanjem, morano razpolagati z učenimi geometri, to se pravi odborniki in spremjevalci, ki strukturo konkretno vodijo in jo utrjujejo in seveda s profesionalno podkovanimi zidarji, to je trenerji in vaditelji, ki jo zgradijo z učenjem in vadbo naših mladih športnikov. Brez teh figur se bo naša piramida podrla. Tu sem pri moji naslednji misli, to je kadri. Vse bolj nam primakuje kakovostnih in profesionalno izučenih figur. Vem, da je to hiba vseh društev, tako kultirnih kot športnih. Moramo pa se zavedati, da brez njih naša struktura ne bo imela trdnih temeljev. Brez teh ne bomo razvili našega delovanja. Moramo si pridobiti vaditelje in trenerje ter jih izučiti v podkovane zidarje. Starejši trenerji nam morajo pri tem pomagati s svojo izkušenostjo in strokovnim znanjem, le tako se bodo naši mladi lahko izučili in postali opora našega delovanja.
Podrobnejše podatke o letošnji sezoni, ki je bila še kar pestra in raznolika, boste izvedeli v posameznih poročilih. Se bom dodatknil le nekaterih uspehov naših mladih atletov. Mislim predvsem na košarkarje ekipe under 14, ki je sicer združena v projektu Jadran, a deluje pod našim okriljem. Fantje so pod vodstvom trenerja Vatovca in njegovega pomočnika Perica dosegli nadvse nepričakovan rezultat. Uvrstili so se v deželni finali. Vsem skupaj lepe čestitke. Pri odbojki pa se dekleta U13, U14 in U16 dosegle zavidljive rezultate, ki si jih v začetku sezone nismo nadejali. Ekipi U13 se je za las izmuznil teritorialni finale, prav tako ekipi U14. Odbojkarice U16 pa so nastopile v tolažilni skupini za pokal V. G. (Venezia Giulia) in se prebile v finalni četveroboj.
Poleg sportnih dosežkov nam je uspelo izvesti še nekaj zelo važnih pobud.
Pod taktirko našega Mateja Grudna, ki mu je uspelo združiti vsa vaška društva in organizacije, smo izpeljali proslavo ob dveh obletnicah našega pesnika Iga Grudna, in sicer 125. rojstva in 70. smrti . Že v septembru smo začeli s pogovori, idejami in načrti, kar je trajalo vse do junija. Višek je bil drugi teden junija in sicer 8., 9. in 10. , ko smo si lahko ogledali in prehodili ves naš trud. Poleg drugega je naše društvo izpeljalo pohod, ki se je odvijal v nedeljo, 10. junija. Sicer je pohod imel kot geslo Od Slivnega do Križa, a smo se podali s štartom na našem igrišču, mimo Slivnega do Šempolaja in Praprota, kjer smo si ogledali naš teritorij na Lupinčevem posestvu, kjer je uredil park o 1. svetovni vojni, in smo spet dospeli na naše igrišče, kjer smo se okrepčali z golažem. Mislim, da so take skupne pobude zelo koristne in hvalevredne. Prdvsem pa je važno dejstvo, da se s skupnimi močmi lahko marsikaj doseže.
V letošnji sezoni nam je uspelo posodobiti slačilnice na odprtem igrišču. Decembra smo prejeli deželni prispevek v višini 27.000 evrov. S tem smo lahko popravili in uredili objekte, ki nam služijo za poletno delovanje. Tu se moram zahvaliti Marku Hmeljaku, ki je stalno bodril in gnjavil obrtnike in geometra, da nam je uspelo izvesti dela do polovice maja, ko smo začeli z delovanjem. Kot ste že lahko videli, bosta tudi v tej sezoni upravljala kiosk Liviana in Fabio.
Poleg tega smo na igrišču morali podreti star kiosk, ker moramo sanirati del, ki je v lasti Dobrodelnega društva. Ko bodo tudi ti papiri urejeni, se bomo morali dogovoriti z njimi za odkup tega dela zemljišča.
Zaključujem z zahvalo vsem sponzorjem in pokroviteljem. Brez njih bi bilo naše delovanje ohromljeno oziroma bi ga ne bilo. Oni so naša opora, da lahko mirno nadaljujemo vodenje društva. Hvala tudi vsem institucijam Občini Devin Nabrežina in ZSŠDI-ju, ki stalno skrbi za birokratske zadeve in nam pri tem nudi tudi finančno podporo. Hvala tudi vsem ostalim, ki nas podpirate in stojite ob strani pri našem delu. Predvsem staršem, brez vas bi težko nadaljevali z dejavnostjo. Pomagate nam pri prevozu vaših otrok tako na treninge kot tekme.
Pred zaključkom, dovolite mi, da se zahvalim nekaterim odbornikom, ki so se odločili, da ne bodo več v naši sredi. Najiskrenejši hvala gre Monici, Katji in Giancarlu Visciano. Zares lepa hvala vsem.
Hvala vam za pozornost.
Poročilo o košarkarski dejavnosti 2017/18
Na košarkarskem področju je bila letošnja sezona nadvse pozitivna: s člansko ekipo v D ligi smo se ponovno uvrstili v play off, z ekipo under 14 smo se uvrstili v deželni »final four«, pri minibasketu pa smo imelo zelo visoko število otrok. Pa pojdimo po vrsti.
Začel bi kar pri najmlajših: otrok od letnikov 2007 do 2011 je bilo letos kar 26. Pod vodstvom Marka Švaba in Giancarla Visciana ter pomoči Elie Moneta so vadili dvakrat tedensko v nabrežinski telovadnici in v sesljanski šolski telovadnici. Udeležili so se dveh prvenstev / turnirjev in sicer »Viva il minibasket« za starejšo skupino in »Primi canestri« za mlajšo skupino. V društvu si prizadevamo, da bi to skupino ohranili, oziroma da bi jo še povečali, kar bi bilo jamstvo za nadaljni obstoj košarke pri našem društvu. Dejstvo pa je, da je otrok na splošno vedno manj, to je razvidno že pri šolski populaciji, po drugi strani pa je »konkurenca« drugih športnih panog vedno večja.
Skupina under 14 je letos dosegla pomemben rezultat, saj je nekako dvakrat napredovala: v deželnem prvenstvu je v prvem delu, namenjen tržaškim ekipam zasedla končno prvo mesto in se v drugi fazi uključila seveda v boljšo od dveh skupin. V tej skupini je na koncu zasedla drugo mesto in se tako udeležila sklepnega dela turnirja, ki je bil 1. In 2.junija v Tržiču. Udeležile so se ga najboljše 4 deželne ekipe, naša pa je obstala na končnem četrtem mestu, kar pa je vsekakor izreden uspeh. Ekipo je vodil trener Walter Vatovec ob pomoči Francesca Perica. Sestavljalo pa jo je enajst fantov, ki so prihajali tudi iz drugih slovenskih društev. V sklopu projekta Jadran je naše društvo prevzelo vodstvo te ekipe. Fantje so vadili trikrat tedensko, udeležba na treningih je bila dobra in igralci so lepo napredovali in pokazali veliko volje do dela.
Naša članska ekipa je izpeljala še eno čudovito prvenstvo in se v zahtevni D ligi ponovno uvrstila v končinco prvenstva. Tu se je srečala z ekipo Pordenona, ki je nedvomno ciljala na napredovanje. Po porazu v Pordenonu je naša ekipa dosegla čudovito zmago na povratni domači tekmi, na odločilnem srečanju v Pordenonu pa je morala priznati premoč domačinov. Ekipo je tudi letos treniral Walter Vatovec, pomagal pa mu je Giancarlo Visciano, ki je bil v vseh teh letih prava duša nabrežinske košarke in skrbel tudi za vse birokratske zadeve s košarkarsko zvezo. Na zadnji domači prvenstveni tekmi je društvo nagradilo pet veteranov ekipe, ki v prihodnji sezoni ne bodo več nastopali z nami. Prav je, da jih posebej omenimo in sicer Christian Slavec, Tomaž Strle, Stefano Babich, Matteo Pizziga in Nando Seno ter da se jim tudi iz tega mesta zahvalimo za delo, ki so ga vložili pri našem društvu. Ekipo je vestno spremljal Darko Laurenčič, ki je nudil svojo pomoč pri treningih in pri snemanju tekem. Poleg omenjenih veteranov so v ekipi nastopali tudi mladinci, ki so si nabirali dragocene izkušnje, ki jim bodo v prihodnjih sezonah gotovo služile. Starejši igralci so bili za mlajše vsekakor odličen vzor, požrtvovalno in kar očetovsko so popravljali njihove napake, istočasno pa so tvorili uigrano skupino, ki se je tudi izven igrišča dobro ujela. Ekipi je stalno stal ob strani naš bivši dolgoletni igralec Marko Hmeljak, simbol nabrežinske košarke v tem tisočletju.















