NABREŽINA – V drugem sklicanju ob prisotnosti 36 članov je občni zbor AŠD Sokol potekal v petek, 18. septembra 2020 na društvenem igrišču v Nabrežini.
Občni zbor je otvoril predsednik AŠD Sokol Pavel Vidoni, ki je tudi vodil občni zbor. Za zapisnikarja je bil izbran Mitja Terčon. Vsi prisotni člani so se strinjali s tema imenovanjema.
Pavel Vidoni je pozdravi vse prisotne, člane in goste, ki so bili: Massimo Romita, občinski odbornik za šport, Ivan Peterlin, predsednik ZSŠDI, deželni in občinski svetnik Igor Gabrovec, Marko Ban, predsednik AŠD Kontovel, Samo Kokorovec, predsednik AŠD Polet in Robert Briščik, predsednik godbenega društva Nabrežina.
Sledilo je predsedniško poročilo, ki ga je podal predsednik Pavel Vidoni (njegov obseg objavljamo v celoti). To poročilo je bilo obenem športno poročilo, ker je bila letos športna sezona ohromljena zaradi pandemije Covid 19.
Bruna Pieri je nato prebral blagajniško poročilo.
Sledili so pozdravi gotov.
Massimo Romita je pozdravil v slovenščini, nato nadaljeval v italijanščini. Prisotne je spomnil na primer Jasne Grilanc in na pandemijo Covid 19 in kako je Sokol odlično odreagiral v obeh primerih. Čestital je društvenemu delovanju in se zahvalil za ves trud, ki ga vlaga društvo v teh težkih okoliščinah. Omeni je tudi veliko vlogo, ki ga je drutšvo imelo pri praznovanju Sv. Roka. Ob koncu se je spomnil Sava Ušaja, po katerem bo občina v kratkem poimenovala telovadnico.
Predsednik ZSŠDI Ivan Peterlin je čestital za delovanje društva in izjavil, da je lahko zgled ostalim društvom (Covid, upravljanje telovadnice, upravljanje igrišč beach volleya). Sledil je pripravam in izjavil, da ima Sokol zelo dobro generacijo mladih odbojkaric. ZSŠDI bo Sokolu vedno stal ob strani. Tudi on se je spomnil na Sava Ušaja.
Igor Gabrovec je prinese pozdrav in čestitke za delovanje in omenil, da je bil Sokol in še posebno predsednik Vidoni »motor letošnjega praznovanja Sv. Roka«.
Predsednik ŠD Kontovel Marko Ban je omenil dolgoletno prijateljstvo in sodelovanje obeh društev (Kontovela in Sokola), ki ju združuje ista vizija.
Predssednik AŠD Polet Samo Kokorovec je omenil, da sodelujeta Sokol in Polet pri skupnih projektih. Pristavil je še, da so pri Sokolu dobro reagirali na Covid.
V imenu godbe Nabrežina je Robert Briščik čestital Sokolu za delovanje v teh težkih pogojih in omenil sodelovanje med obema društvoma.
Milka Pahor, predsednica nadzornega odbora, je prebrala poročilo in predlagala razrešnico staremu odboru, ki so jo člani soglasno izglasovali.

Sledila je razprava.
Predsednik Vidoni je pvoedal, da je lani društvo odkupilo od Slovenskega dobrodelnega društva del zemljišča in da načrtuje kupiti od Družbe Dom še ostali del, da bi potem lahko načrtovalo nekaj bolj trajnega na zemljišču.
Mitja Terčon je spomnil člane in predstavnika občinske uprave, da bo junija 2021 zapadla pogodba za upravljanje občinske telovadnice in se priporočal občini, da bi imela posluh tudi za naprej. Odbornik Romita je odgovoril, da občinska uprava že premišljuje o nadaljnem upravljanju telovadnice in v načrtu imajo popolnoma drugačen dogovor, ki bi upravitelju telovadnice dal večjo vlogo in možnost investiranja.
Predsedstvo občnega zbora je nato predstavilo kandidatno listo, ki je bila predložena in so jo prisotni upravičenci tudi soglasno potrdi in s tem izvoli nov odbor.
Predsednik je ob koncu omeni, da v društvu delujeta še odbora za odbojko in košarko, nato pa povabil vse prisotne, da so se ustavili na prigrizku.

Predsedniško poročilo – Pavel Vidoni

Spoštovani gostje, člani, dragi prijatelji in športniki.
Težko je v tem obdobju govoriti o dosežkih, rezultatih in opravljenem delu v pretekli sezoni. Enostavno je to v podrejenem položaju. Vse naše delovanje je odvisno od zdravstvenega stanja. A vseeno bom poskusil.
Bi kar začel s poletno sezono. Ta nam je dala novega elana in samozavesti. Vložili smo veliko truda in tudi nekaj tvegali. Nismo imeli zagotovil, da bomo z odprtjem odbojkarskih igrišč na mivki in društvenega bara naleteli na dober odziv ljubiteljev tega športa. Lahko pa trdim, da sta bila ta dva meseca res pozitivna. Prvo, ker smo bar prevzeli kar sami v upravljanje in dali možnost našim mladim silam, da skrbijo za vodenje in delovanje igrišč. Tri punce, katerim se prav prisrčno zahvalim, so bile naša dodana vrednost. Ta naša poteza je botrovala, da so igrišče obiskovali predvsem vrstnice in vrstniki. Torej naša mladina. To pa je spodbudno za bodoče delovanje društva in je druga pozitivna plat naše odločitve. Mladi so se tako še bolj približali društvenemu delovanju. Mi pa jim moramo nuditi dobre pogoje, jim pomagati, spodbujati in seveda podpirati njihove ideje in predloge.
Višek poletnega dela je bila organizacija praznika občinskega in vaškega zavetnika sv. Roka. Sicer je bilo to praznovanje v režiji vseh nabrežinskih društev, ustanov in organizaciji. Naš odbor pa si je prevzel breme za organizacijo celodnevnega turnirja v odbojki na mivki, vodenje nedeljskega zelo uspešnega koncerta Vlada Kreslina in Iztoka Cergola, pri katerem je sodeloval tudi DPZ Igo Gruden, in seveda dela v baru in kiosku. Za uspeh dvodnevnega slavja se moram zahvaliti vsem odbornikom in ostalim sodelovacem. Res ste zagrizeno in korajžno prijeli vajeti v roke in s tem botrovali prijetnemu vzdušju in velikemu uspehu tega praznika. Dokazali ste, da smo res homogena in uspešna ekipa, ki lahko tudi v bodoče žanje še vidnejše uspehe.
Da se povrnemo k športnemu delovanu, lahko mirne duše trdim, da je prejšnja sezona trdno povezana s prihajajočo, ki smo jo pravkar začeli. Iz že toliko opisanih zdravstvenih težavah je letošnja športna sezona praktično le nadaljevanje prejšnje. Upamo le, da ji bomo pisali besedo konec ob izteku sezone, ne pa v zimskih mesecih. Odbojkarska zveza je glede mladinskih ekip dala možnost društvom, da nastopajo z isto sestavo. Tako je sestava vseh mladinskih ekip ostala nespremnjena . Moram povedati, da je prekinitev prvenstev v začetku meseca marca pretrgala kar nekaj lepih predstav naših ekip. Tu mislim predvsem na člansko ekipo, ki nastopa v prvenstvu 1. divizije pod taktirko Danila Berlota, mladinsko ekipo U14 U16, ki jo trenira Janika Škerl, v letošnji sezoni bo to moštvo igralo prvenstva U15 in U17 in bo tako med skupinami projekta Zalet. K tem ekipam lahko dodamo še združeno ekipo Zaleta U18, ki je pod vostvom trenerja Martina Maverja ob prekinitvi prvenstev zasedala prvo mesto v svoji skupini. Med drugim je ta skupina uspešno nastopala v prvenstvu prve divizije in bo v letošnji sezoni sestavni del špice našega projekta v deželni C-ligi.
Poletni meseci so nam bili kot odskočna deska za pravkar začeto sezono. V teh mesecih so razne skupine pridno trenirale in obiskovale naše poletne centre in kampe. S to dejavnostjo nam je uspelo privabiti še nekatera dekleta. Predvsem k miniodbojki in ekipi U12-U13. Prvi skupini bosta sledili tako kot v lanski sezoni Marinka Devetak in Anastazija Pertot, med tem ko bo za malo starejše odbojkarice skrbela Cirila Kralj ob pomoči Danila Berlota in Shari Zidarič. Ekipo U19, ki je prav tako združena ekipa projekta Zalet, bo vodil Danilo Berlot, kateremu smo zaupali tudi člansko ekipo. Novost teh dveh sestav pa je pomožni trener. V tej sezoni bo to delo opravljala Jasna Grilanc, novost, za katero smo prav vsi zelo veseli.
Ob tem imenu, mislim, da se vsi še vedno spomnimo in imamo pred očmi dogodek, ki je označil našo preteklo sezono. Vse se je pozitivno izteklo, in se za to moram še enkrat zahvaliti Tuliu Simeoniju in seveda vsem dekletom članske ekipe. To je potrdilo, kako je važno, da imamo v športnih objektih defribilator. A moram dodati, da bi bilo nujno, da bi bila pažnja za to še večja. Vsi, ki smo usposobljeni za uporabo tega aparata, bi morali imeti več tečajev in praktičnih srečanj. Tako bi bili spretnješi v pravem trenutku. Na lastni koži smo spoznali, da lahko vsaka sekunda reši življenje.
Tudi naši mlajši košarkarji so v tem poletnem odbobju pridno trenirali na ploščadi Savo Ušaj. Marko Švab, Ivo Ušaj in Samuel Zidarič so dvakrat tedensko trenirali naši skupini minibasketa. Tako nam je uspelo tudi pri košarki pridopiti nekaj novih mladih bodočih košarkarjev. Člansko ekipo, ki nastopa v promocijski ligi, bo letos treniral Marko Švab ob pomoči Francesca Perica, ki bo sicer tudi igralec tega moštva. Kot pri odbojki z Zaletom sodelujemo pri košarki v projektu Jadran, ki smo mu zvesti že od samega začetka.
Prav v sodelovanje in združevanje v obeh projetkih, Zaletu in Jadranu, smo trdno prepričani. Le skupno in združeni dosežemo zavidljive uspehe. Le pomislimo, da veliko naših zamejskih veljakov citirajo Jadran kot pojem zdrževanja in sodelavnja. Škoda le, da vsi se tega ne zavedajo. Številčno smo majhni, a če nastopamo združeni, se naš glas sliši in razlega širom preko naših meja.
To me vede v dodaten premislek. Kot na športnem področju moramo stremeti tudi v drugih sredinah k sodelovanju. Kajti le s skupnimi močmi, vsi skupaj složni lahko dosežemo uspehe. Prav sodelovanje vseh vaških organizaciji in društev je privedlo do organizacije praznovanja našega zavetnika sv. Roka, v božičnem obdobju pa do uspešnega koncerta dekliškega pevskega zbora Igo Gruden pod taktirko Mrka Ferlana, kateremu čestitam ob rojstvu male Amelije, v domači cerkvi. To sodelovanje moramo nadaljevati. Le skupaj, složni bomo uspešni. S skupnimi močmi lahko dosežemo to, kar vsak zase ne bi bil zmožen organizirati in izpeljati. Prav letošnje praznovanje našega zavetnika je dokazalo, da s kančkom poguma, iznajdljivosti in seveda tehtnega premišljenja in, seveda, složni smo predani uspehu.
Izpeljali smo tudi dva poletna centra upoštevajoč vsa določila, ki jih predvidevajo razne odredbe, tako državne kot deželne glede zajezitve širjenja koronavirusa. Udeležilo se je veliko število otrok, tudi najmlajših. Enotendeskega kampa, ki je potekal prvi teden tega meseca, je bilo kar dvainpetdeset udeležencev. Pri tem se moram zahvaliti predvsem Daši Ukmar in Caterini Simeoni za brezhibno organizacijo in vodenje le-teh.
V čast si štejemo, da je devinsko-nabrežinska občinska uprava sprejela naš predlog o poimenovanju občinske telovadnice po Savu Ušaju. To pomeni, da je bil moj predhodnik priljubljen ne le v naši sredi, ampak je bil zelo spoštovan v širši javnosti. Glede datuma slovesnega dogodka se bomo še dogovorili z občisnko upravo. Naj le dodam, da bo občiski objekt nosil pravo ime. Ime človeka, ki je v svojem življenju dal veliko ne le za naše društvo, pri katerem je delal, garal in popeljal Sokol do zavidljivih uspehov celih petdeset let, ampak za vso slovensko in občinsko skupnost. Savotu smo posvetili to ploščad, s poimenovanjem občinske telovadnice pa se bo njegovemu liku poklonila vsa občinska skupnost. Ta novica nas razveseljuje tudi, ker bomo tako na najlepši način praznovali petinpetdeseto letnico neprekinjenega delovanja našega društva.
Zaključujem z zahvalo vsem sponzorjem in pokroviteljem. Novim in tistim, ki nas podpirate že mnogo sezon. To je dokaz, da verjamejo v naše delo. S tem je tudi naš trud polplačan. Brez njih bi bilo naše delovanje ohromljeno oziroma bi ga ne bilo. Oni so naša opora. Mirno lahko nadaljujemo vodenje društva.
Hvala tudi vsem inštitucijam. Upravi občine Devin Nabrežina, ki nam stalno sledi in podpira. ZSŠDI-ju, ki stalno skrbi za birokratske zadeve in nam pri tem nudi tudi finančno podporo. Zadružni kraški banki, ki nam finančno pomaga. Tudi letos nam je naša banka nudila pomoč ob praznovanju sv. Roka in pri rednem delovanju društva. Hvala tudi vsem ostalim, ki nas podpirate in pomagate pri našem delu. Predvsem staršem, brez vas bi težko nadaljevali z dejavnostjo. Pomagate nam pri prevozu vaših otrok tako na treninge kot tekme.
Prisrčna hvala vsem sodelavkam in sodelavcem v odboru. Skupaj lahko dosežemo zastavljene cilje. Če vsakdo od nas prispeva tudi z majhnim doprinosom, bo naša hiša zgrajena na trdnih temeljeh.
Hvala vam za pozornost.

(Sledijo slike)

Občni zbor APD Sokol