GORICA, OPČINE – Kar 80 mladih športnic in športnikov se je v četrtek zjutraj z dvema avtobusoma ZSŠDI odpravilo na dvodnevni rezidenčni seminar na Ptuj. Zanimanje za to pobudo iz leta v leto narašča, sa se je pred dvema letoma za to izkušnja udeležilo 47, lani pa 62. Dvodnevni program na Ptuju bo zelo pester in zanimiv.
ČETRTEK: po uvodnem pozdravu predsednika ZSŠDI Ivana Peterlina bo Evgen Ban predstavil poti, s katerimi priti na marketinški trg. Martin Maver bo spregovoril o novih možnosti moderne komunikacije. Nogometno delavnico so zaupali Mariu Adamiču, delavnico za otroško telovadbo pa Mojmirju Flisku. Zvečer se bodo udeleženci lahko sprostili s kopanjem v termalnem parku.
PETEK: Melina Colsani bo spregovorila o prehrani in športu, Evgen Ban pa kako nastopati pred mikorofonom in kamero. Udeležencem seminarja bo svoj pozdrav prinesel minister za Slovence v zamejstvu in po svetu, Ptujčan Gorazd Žmavc, pred odhodom domov pa se bodo srečali z nekdanjim boksarskim prvakom, prav tako Ptujčanom Dejanom Zavcem
Pozdravni nagovor predsednika ZSŠDI, Ivana Peterlina
Z velikim veseljem vam izrekam dobrodošlico na našem tretjem seminarju namenjenemu mladim bodočim vodstvenim in trenerskim kadrom pri naših slovenskih športnih društvih v Italiji. Seminar je predvsem vaš: namenjen je vam, vašemu bogatenju znanja in s tem tudi vaši intelektualni rasti.
Zakaj na Ptuju? Tudi letos smo se odločili, da te naše študijske dni priredimo v osrčju Slovenije, daleč od naših – vaših domov in to zato, ker se tu počutimo dobro, zato, da ker želimo, da bi to bivanje pomenilo tudi neke vrste sprostitve, ustvarjanja dobrega razpoloženja, da bi to bilo sobivanje mladih, ki naj v sebi odkrivajo interese in voljo do gradnje nekaj skupnega. Je že res, da bo tu govor predvsem o športu, a ne samo! Delavnice kot so nastopanje pred mikrofonom in kamero, pa marketing in možnosti in načini promoviranja svojih dejavnosti, osvajanje pojmov o zdravi prehrani, so lekcije, ki jih iz športne arene zlahka lahko prelijemo v vsakdanje življenje in na vsa področja, kjer smo aktivni. Zamislili smo si tečaj, ki naj bo nekaj življenjskega, nekaj vsakdanjega, prav nič filozofskega, ampak predvsem tečaj, kjer naj vsakdo dobi nekaj receptov tudi za vsakdanjo uporabo. Letos imamo veliko novost, saj smo v program uvrstili tudi dve strokovno obarvani delavnici. Prva je namenjena nogometni sferi, druga pa delu v telovadnici z našimi najmlajšimi. Mi temu pravimo otroška telovadba.
Kot predsednik ZSŠDI sem zelo zadovoljen nad vašo visoko udeležbo. Pred dvema letoma smo v Postojni začeli s tovrstnimi tečaji in bilo nas je nekaj čez 40. Danes – po dveh letih – se je naše število podvojilo. Od tu tudi moje veliko veselje in zadoščenje nad rezultatom, s katerim se ne more pohvaliti prav nobena druga organizirana dejavnost v našem slovenskem zamejstvu. V vas vidim velik človeški kapital, veliko moč, da skupno lahko premaknemo marsikaj, posebno to naše zaspano stanje v manjšinskih krogih, kjer veliko dinamike ni in kjer se vse premika zelo počasi. Prepričan sem, da lahko vsaj na športnem področju vse to spremenimo. Samo hoteti je treba, v akcijo je treba spraviti možganske celice in stvar se premakne. Že danes vam sporočam, da bomo temu našemu dvodnevnemu seminarju dodali letos tudi novost, saj se bomo še enkrat zbrali – eno popoldne – v mesecu juniju. In zdaj se boste vprašali, če se mi je zmešalo? Ne, ne! Prav resno mislim. Junija se bomo zbrali v isti postavi in eno popoldne bomo posvetili skupnemu razmišljanju – izključno z vaše strani – o predvsem vaši bodočnosti. Ustvarili bomo delavnice, ki se bodo ukvarjale z vprašanji, kaj bomo počeli npr. leta 2025, če se bomo prebili do neke skupne zgradbe kot je bil in kot je lahko Narodni dom, boste razmišljali, kaj bi v tej zgradbi radi imeli, kakšne vsebine naj se tam odvijajo. Pa tudi šport: kakšen naj bo naš šport čez 15, 20, 30 let? Kaj boste vi pripravili svojim otrokom in svojim potomcem? Seveda bomo ta dan povezali tudi z dogodkom, da bomo imeli tudi nekaj slavnostnega. Vsi udeleženci tega popoldneva boste seveda častni gostje na prireditvi Zlati let, ko v sodelovanju športno redakcijo Primorskega dnevnika nagrajujemo naše najboljše športnike. Ponavadi je to bilo v mesecu januarju, po novem pa bo ta prireditev vsako leto junija. Letos bo to prvič.
Ko vam želim dobro počutje, pa vas obenem tudi prosim, da se ob vsakem koraku zavedate, kdo ste, kaj ste in koga predstavljate. Obnašanje naj bo za zgled in ne ustvarjajte samim sebi, predvsem pa naši organizaciji kake sramote! Porazdelili ste se po počitniških hišicah, dobili ste čiste prostore in prav take morate tudi obvezno zapustiti v trenutku, ko boste pred odhodom zaklenili vrata. Že sedaj vas obveščam, da boste jutri zjutraj – takoj po zajtrku in pred jutranjim programom hišice že izpraznili in prinesli vso svojo prtljago v hotel.
Pri hrani (zajtrk, kosilo, večerja) smo vas porazdelili v dve skupini, zato da stvari tečejo hitreje. Tako bosta prvo skupino sestavljali udeleženci nogometne delavnice in delavnice za otroško telovadbo, drugo skupino ostali. Vsekakor bo razpored z vsemi urniki na ogled na vidnih mestih v hotelu. Prav tako si oglejte porazdelitev skupino A in skupino B tistih, ki ste se prijavili v splošne delavnice.
Danes ob 13. uri gredo na kosilo nogometaši in otroška telovadba, ob 13.30 pa so na vrsti vsi ostali.
Po večerji imate na razpolago kopanje v bazenih Termalnega parka ob restavraciji. Kot vam je bilo sporočeno, se bomo jutri pred odhodom srečali tudi z bivšim boksarskim prvakom Dejanom Zavcem, ki Ptujčan. Že to, da ga imenujejo Mister Simpatikus, nam jasno nakazuje, da bo pogovor z njim sproščen in zanimiv.
Zelo smo počaščeni, da se je naše otvoritve seminarja udeležil tudi podpredsednik Nogometne zveze Slovenije, gospod Stanko Glažar. Seveda mu takoj prepuščam besedo za pozdrav.
Pozdrav ministra Gorazda Žmavca udeležencem seminarja
Danes (petek) je svoj pozdrav mladim udeležencem seminarja na Ptuju poslal tudi minister za Slovence v zamejstvu in po svetu, gospod Gorazd Žmavc, ki je prvotno načrtoval svoj osebni obisk in udeležbo na študijskih dnevih pa ga je v zadnjem trenutku službena pot peljala v tujino.
Slušateljem seminarja in vodstvu ZSŠDI pa je telefonsko namenil naslednje besede in čestitke: ”Dragi mladi športni delavci, spoštovano vodstvo ZSŠDI! Iskrene čestitke za uspešno izpeljano pobudo. Mnenja sem, da vsi vi v slovenskem športnem svetu v Italiji razmišljate v čisto pravi smeri, ko načrtno gradite svojo bodočnost. V programih imate sprotno ustvarjanje novih kadrov, športno izobražujete mlade in s tem postavljate trdne temelje še bolj načrtni organizirani rasti slovenskega športa v Italiji. Vaše napore zelo cenim in dobro vem, da vse programe uresničujete premočrtno in z lepo vizijo prihodnosti. Tudi sam gledam na vašo bodočnost tako: formula gradnje mladih kadrov in stalno izobraževanje so recept uspešnega jutrišnjega dneva. Vztrajajte: izbrana pot je pravilna.”
foto Martin Maver
-> foto Igor Tomasetig,
-> foto Lako














































































































































































