SOVODNJE – V veliki dvorani Klturnega doma Jožefa Češčuta je v četrtek, 3. septembra 2020 potekal 66. volilni redni občni zbor AŠD Sovodnje, ki se ga je udeležilo 28 članov društva in nekaj gostov, med katerimi naj omenimo podžupana sovodenjske občine Erika Figlja ter predstavnika ZSŠDI, predsednika Ivana Peterlina in organizacijskega tajnika Igorja Tomasetiga.
Glavno poročilo je imel predsednik Ladi Tomsič. Po drugih poročilih so izvolili nov odbor, s tem da so prisotni člani soglasno sprejeli edino kandidatno listo.
Novi odbor: Ljubica Butkovič, Claudio Colussi, Katerina Citer, Peter Custrin, Marija Černic, Nada Devetak, Rudi Devetak, Damjan Dornik, Mario Fajt, Aleks Francescotto, Morena Krašček,VAsja Peteani, Rajko Petejan, Edi Sambo, Lorenzo Terpin, Ladi Tomsič, Marko Zotti.
Nadzorni odbor: Marjan Tomsič, Paola Uršič, Walter Ferfolia.

Predsedniško poročilo – Ladi Tomsič
Cenjeni člani, spoštovani gostje,
danes se zaključuje moje četrto leto na predsedniškem mestu in kot vsako leto je prav, da povemo, kaj smo in česa nismo dosegli v tej sezoni, tudi če moramo smatrati letošnjo sezono kot res posebno z upanjem, da se iz pandemijskega vidika ne bo ponovila.
Kar vem, v 66. letih delovanja ni bilo še takega primera, da je moralo društvo prekiniti svojo dejavnost zaradi pandemije. Že dejstvo, da poteka občni zbor v mesecu septembru in ne kot običajno nekje do polovice julija, dokazuje, da je komaj končana sezona bila res posebna.
Sedaj pa analiziramo delovanje društva.
Člansko ekipo, ki je večinoma sestavljena iz slovensko govorečih igralcev (26 na 30) in med katerimi mnogi so domačini, smo v letošnji sezoni okrepili z nekaterimi izkušenimi igralci, da bi ciljali nekam bolj visoko v upanju, da bi napredovali v prvo ligo.
Tudi če v prvem mesecu prvenstva nismo pridobili točk, ki smo si jih zamislili, smo v naslednjih mesecih z dobro in konkretno igro prišli do tretjega mesta na lestvici s samo eno točko razlike od druge uvrščene in prepričan sem, da bi gotovo končali na drugem mestu, če problem COVID-19 ne bi zamrznil lestvice.
Ponosni smo, da trije naši igralci članske ekipe so tudi v moštvu nogometne slovenske reprezentance v Italiji, ki bi letos morala nastopati na Europeadi 2020 v Avstriji. Gostili smo tudi nekaj treningov reprezentance in kot društvo ostajamo na razpolago z upanjem da bo Europeada 2020 izpeljana že naslednje leto.
Veliko zadovoljstva in zadoščenja nam kot vedno dajejo tudi naši mlajši igralci. Skupaj imamo okoli 80 otrok in če se ne motim, so prav vsi slovensko govoreči. Podobno velja s trenerji, prav tako so vsi slovensko govoreči razen enega. Letos smo v sodelovanju z Mladostjo uspeli ustvariti veliko skupino malih cicibanov ter dve ekipi cicibanov, začetnikov in kadetov. Vse te ekipe so igrale pod imenom Sovodnje.
V sodelovanju s športnim društvom Pro Gorizia smo imeli ekipo najmlajših (kot informacija: k športnemu društvu Pro Gorizia je šlo 11 naših igralcev). Še vedno sodelujemo z NK Brda s sposojanjem igralcev. Nekaj naših igralcev je igralo pri mladincih NK Brda, nekateri igralci briških kadetov pa so igrali pri nas v Sovodnjah.
Res izredno je, da pri malih cicibanih smo imeli lep uspeh glede števila. Ob koncu sezone jih štejemo kar 23. Lepa pohvala vsem tistim odbornikom in trenerjem, ki se ukvarjajo s to skupino.
Naj omenim še to, da šteje društvo tudi ekipo veteranov in skupino ki pod našim okriljem telovadi v telovadnici.
Glede sodelovanj, sem prepričan, da mora društvo iskati še dodatna nova sodelovanja s čim bližjimi društvi. Prepričan sem tudi v to, da po dveh letih lepega sodelovanja z Mladostjo na mladinskem področju, je prišel čas da skupaj ustvarimo soliden in profesionalen projekt prav za mladinski sektor. O tem smo že začeli nekaj načrtovati. V zadnjih 15 letih je AŠD Sovodnje dokazalo, da s pravo investicijo v profesionalne in pripravljene kadre, z resnostjo in spoštovanjem lahko pride do lepih rezultatov tudi če je »majhno društvo«. Prav zaradi tega in tudi zaradi demografskega padca moramo skupaj z Mladostjo priti do novega skupnega projekta in delati dobro na tem področju s ciljem, da ojačimo prihod otrok tudi izven naših občin.
Tak ambiciozen projekt seveda potrebuje konkretno sodelovanje odbornikov obeh društev in ne pozabimo na naše Združenje, brez katerega takih projektov ni mogoče uresničiti, bodisi iz organizacijskega kot ekonomskega vidika.
Da privlačimo otroke k športu, bi morali še dodatno ojačiti sodelovanje s šolami, toda to ni enostavna zadeva, ker prav iz izkušenj, ki jih imamo je treba imeti osebo/osebe, ki obiskuje šole med šolskim poukom in za društva je tak »servis« predvsem iz finančnega vidika zelo zahteven. Prav zaradi tega bi rad s strani Združenja iskal strokovnega sodelavca za aktivnosti na šolah z željo, da bi ta strokovnjak bil iz goriškega teritorija, ker tudi na Goriškem potrebujemo večjo povezavo s šolskim svetom. Da se povežem na geslo »SKUPAJ ZMOREMO«, sem prepričan, da v bodočnosti bodo morala društva čim bolj sodelovati med seboj na raznovrstnih projektih z udeležbo Združenja, drugače posamezno delovanje ne bo prineslo do rasti društva in samih otrok (seveda iz športnega vidika).
Glede odbora (podčrtam, da celoten odbor je slovensko govoreč, tako da sestanki potekajo samo v slovenskem jeziku) sem prepričan da moramo nadaljevati v tej smeri in skušati vključiti še kakšnega mlajšega odbornika.
Kot veste pri društvu ne manjka dela, saj ekip je mnogo in za vsako ekipo je tudi dosti dela, tako da je res potrebna pomoč vseh odbornikov, članov in tudi prijateljev, ki radi priskočijo na pomoč društvu.
Naj povem da prav glede na to, da imamo veliko ekip, kar pomeni veliko dejavnosti, se bo moralo društvo že z naslednjim letom organizirati drugače. V obratnem primeru ne bomo uspeli slediti vsej dejavnosti in bo gotovo treba izbirati kolikim in katerim ekipam društvo lahko sledi. Seveda bi bilo to res negativna in žalostna zadeva za društvo, toda ena sama maloštevilna skupina ljudi absolutno ni v stanju, da sledi vsej dejavnosti. Prav zaradi tega sem prepričan, da bo moral naslednji odbor resno razmišljati pri izbiri novega predsednika in odgovornih za razne funkcije, tako da se bo lahko društvo okrepilo in boljše razvilo/organiziralo dejavnost. Odbor mora absolutno biti piramidalno strukturiran in vsaka funkcija mora imeti odgovornega, ki mora slediti funkciji s totalno resnostjo in odgovornostjo. Še toliko bolj je to potrebno, če se bo emergenca pandemije nadaljevala.
Letos, ob prepovedi treniranja in igranja, smo lahko že meseca maja sejali travo na glavnem igrišču in končno nam je tudi uspelo preurediti in povečati pomožno igrišče, ki stoji za tribuno. To res potrebno preureditev smo že več let načrtovali in končno nam je letos uspelo, tako da z naslednjo sezono bodo vse ekipe trenirale na pomožnem igrišču, na glavnem igrišču pa se bodo odvijale samo tekme.
Na žalost letos meseca junija (prav zaradi pandemije) nam ni uspelo prirediti pred našim muzejem dogodka »Pogled v preteklost«. To je res zanimiv dogodek, tako da bomo s tem skušali nadaljevati naslednje leto. Rad in ponosno poudarjam da je muzej, ki so ga odborniki, bivši odborniki in člani pred leti uredili v bivših slačilnicah prejšnjega nogometnega igrišča, res enkraten ne samo za naše društvo, ampak tudi za ves slovenski šport v Italiji. V teh prostorih so shranjene dokumentacija, oprema in fotografije, ki bodo za vedno dokazovale, da v Sovodnjah obstaja oziroma je obstajalo slovensko društvo.
Sponzorji – Na žalost že več let situacija splošne ekonomije ne dovoljuje podjetjem, da pomagajo društvom kot v preteklosti in problem pridobivanja novih sponzorjev je zato vedno večji. Na žalost COVID-19 je zamrznil delovanje od meseca februarja dalje in z delovanjem tudi dohodke, ki smo jih dobivali ob vsaki tekmi (to predvsem pri tekmah članske ekipe). Po zaslugi velikega truda odbornikov nam je v mesecu juniju uspelo organizirati tritedensko poletno središče z rekordnim številom otrok (kar 60), med julijem in avgustom pa še štiritedenski turnir spretnosti ter še dvotedenski kamp, ki se je komaj končal in tako smo lahko zaključili sezono brez primanjkljaja (o tem bo več povedano v blagajniškem poročilu). Ponavljam, res iskrena zahvala požrtvovalnosti odbornikov in vsem tistim, ki so bili prisotni na igrišču celo poletje.
Kar pa me še najbolj skrbi je naslednja sezona. Gotovo bo moralo društvo upoštevati, da bo sponzorjev še manj, po mojem mnenju 2/3 manj v primerjavi s sezono, ki se je komaj končala.
Socialna omrežja in spletna stran – Na žalost nismo še uspeli ustvariti spletne strani društva. Kot sem že prejšnja leta poročal, problem je pravzaprav upravljanje spletne strani še prej kot njena realizacija. Seveda bi bilo lepo, da bi imelo društvo svojo spletno stran, saj dandanes lepo urejena spletna stran je kot predstavitvena izložba trgovine.
Končno pa še zahvale.
Najprej bi se rad zahvalil vsem odbornikom, ki so delali in se trudili, da amatersko športno društvo Sovodnje lahko obstaja, raste in živi! Vsekakor, posebna zahvala tistim odbornikom, ki so vedno ali skoraj vedno prisotni na igrišču ob vsaki pobudi, ki jo društvo priredi.
Zahvaljujem se tudi občinski upravi, ki nas stalno podpira in budno spremlja naše delovanje.
Res posebna zahvala Združenju slovenskih športnih društev v Italiji za administrativno in vsako drugo podporo. Zahvala tudi za pomembno finančno podporo, brez katere društvo bi ne uspelo vzdrževati mladinskega sektorja. Hvala društvu Skala, ki nam omogoča uporabo igrišča, društvu Soča za telovadnico in športno opremo, Zadružni kraški banki, Kulturnemu društvu Sovodnje, ki nam je dalo na razpolago dvorano za naš občni zbor ter hvala vsem sponzorjem in darovalcem za njihove finančne podpore.
Predvsem pa hvala vsem vam, ki nas spremljate, podpirate, bodrite in kritizirate. Vi ste pravo srce in duša našega društva. Ostanite nam še naprej zvesti!
Zaključujem s tem, da želim novoizvoljenemu odboru, novemu predsedniku in vsem odgovornim res lep uspeh v novi sezoni, ki se je iz praktičnih vidikov že začela.
Sovodnje gre naprej! Hvala!







