GORICA – Več kot 50 športnih delavcev se je danes (v soboto) udeležilo prvega strokovnega seminarja, ki ga je Združenje slovenskih športnih društev v Italiji priredilo v prostorih dijaškega doma Simona Gregorčiča v Gorici.
Prvi predavatelj je ob 9.30 bil odvetnik Samo Sanzin, ki je govoril o zavarovanju v svetu športa in s pratktičnimi primeri predstavil slovenskim odbornikom značilnosti italijanske zakonodaje na področju zavarovanja športnikov in športnih dvoran. Tema je med prisotnimi slušatelji požela veliko zanimanje. Po predavanju se je razvila debata, ki ponuja organizatorjem seminarja temelje za nadaljnje delo na področju športne izobrazbe in organizacije slovenskega športnega gibanja v Italiji. Veliko pozornost je ZSŠDI posvetilo tudi sodobni komunikaciji in športnemu marketingu. O promociji športnega društva in o trženju sta namreč v drugem delu seminarja predavala Albert Voncina in Evgen Ban.
Naslednji seminar ZSŠDI za že rutirane odbornike bo na vrsti 2. aprila. V prostorih dijaškega doma Srečka Kosovela v Trstu bodo predavali Adriano Kovačič, Mitja Gialuz in Aleksander Koren.
Pravi uspeh je že doživel tudi dvodnevni rezidenčni seminar, ki je namenjen mlajšim odbornikom in bo potekal na Ptuju v četrtek, 24. in v petek, 25. marca in za katerega je Združenje slovenskih športnih društev v Italiji zbralo že več kot 80 prijav.
Pozdravni nagovor predsednika ZSŠDI Ivana Peterlina
Dragi odborniki, udeleženci nasega strokovnega seminarja lepo pozdravljeni!
Res mi je v veliko veselje, a obenem tudi v čast in ponos, da vam lahko kot predsednik ZSŠDI spregovorim nekaj uvodnih besed in razpletem nekaj misli, ki naj bodo kot neke vrste uvoda v naše študijske dni.
50 slušateljev je danes v Gorici, 50 jih bo v Trstu, preko 80 mladih odbornikov se bo našega seminarja udeležilo na Ptuju: kaj niso to nadvse pomenjljive številke? Kaj ni to nedvoumni znak, ki prihaja s teritorija, se pravi iz naše baze, da si ljudje želijo razglabljanj in strokovne rasti, da jim res ni vseeno, kakšen bo društveni jutrišnji dan, kako bomo rastli, kako se bomo razvijali in kako se bomo še naprej uspešno dosali z društvi, ki spadajo tako kot mi v vseitalijanski športni sistem.
Te ugotovitve, ki jih danes delim z vami, so zlata vredne! Velika večina naših društev razmišlja tako, kot razmišlja naš izvršni odbor, ko postavlja vsebinske zasnove svojega dela. Vsi smo potrebni znanja in utrjevanja stroke in to na vseh ravneh!
Resnici na ljubo moram v isti sapi – z nekoliko grenkobe – tudi podčrtati, da nekaj naših društev še ne uokvirja svojega delovanja v to logiko in se na naša vabila k vsebinskem sodelovanju odziva še vedno premedlo ali pa sploh ne. Škoda! Mislim, da bomo morali s temi društvi – ki jih je sicer samo peščica – stopiti v stik in z njimi odkriti razloge njihove odsotnosti. Morali jih bomo prepričati, da je pot izobraževanja in strokovne rasti bistvena in neobhodno potrebna.
Poglavje zase so naši mladi. Kot ste lahko slišali že prej, se je na naš seminar, ki ga bomo tudi tokrat priredili na Ptuju, prijavilo preko 80 slušateljev. Ta številka je še bolj navdušujoča kot številke, ki smo jih obravnavali prej. Dva dneva svojih velikonočnih počitnic bodo ti mladi posvetili pravemu študiju, prisluhnili bodo temam, ki govore o organizacijskih prijemih in temam iz sveta marketinga in nastopanja v javnosti. Kaj ni to nekaj lepega? Če k temu dodamo še velik odziv, ki sta ga deležni delavnici za mlade nogometne vaditelje in vaditelje otroške športne vzgoje, potem je naše navdušenje lahko upravičeno še večje. Kaj ni to zelo velik rezultat, če se toliko naših mladih ljudi, ki že pripadajo sferi naše terenske organiziranosti, odloči, da bo velik del svojega prostega počitniškega časa posvetilo učenju?
Pa so seveda na delu že tisti, ki v naših orgaiziranih zamejskih krogih skušajo škodoželjno te naše delovne uspehe že zamegliti, češ, “kaj naj ne bo toliko mladih, če jih pa peljete na dvodnevne počitnice!” Res je: tem našim mladim nudimo res neke vrste počitnic. A to niso počitnice postopanja, lenarjenja in iskanja nekih počitniških avantur! To so delovne počitnice! In še kako delovne! Naš odgovor ni in ne bo zapadel v neko besedo dialektiko, ki je v bistvu govorjenje v prazno! Naš odgovor je delo! Je pa vseeno škoda, da k naši pobudi ni pristopila nobena druga komponenta, ki spada v našo terensko organiziranost. Ob razpisu naših seminarjev smo veliko poudarjali, da k sodelovanju vabimo res vse, ne glede na področja, v katerih delujejo. Žal se našemu vabilu ni odzval nihče. Pa nič zato!
Upravičeno lahko imamo dober občutek, da razpolaga naša športna sfera z odličnim potencialom, s katerim bomo prav gotovo uspešno gradili svojo bodočnost. Vsem vam želim, da bi se v naši sredi dobro počutili, da bi z vidika stroke odnesli čimveč in potem vse pridobljene informacije posredovali tudi drugim v svojih sredinah.
Na današnjem seminarju smo prvo temo zaupali odvetniku Samu Sanzinu. Spregovoril nam bo o izjemno delikatni temi, ki govori o tem, kako in s kakšnimi instrumenti se lahko predsedniki naših društev in odbori zavarujejo pred morebitnimi nevšečnostmi, ki se prav lahko pojavijo v društvenem življenju. nosi naslov “Zavarovanje na športnem področju”.
Ob 11. uri bomo imeli krajši odmor, ob 11.30 pa se boste slušatelji porazdelili v dve delavnici. Prvo bo vodil Albert Vončina, ki bo spregovoril o “Sodobni predstavitvi dejavnosti športnega društva”. Drugi del udeležencev seminarja pa bo prisluhnil Evgenu Banu na temo “Kako na marketinški trg”.
Prepričan sem, da bodo obravnavane teme naletele na vašo pozornost. Ko v naši sredi že pozdravljam vse tri predavatelje, pa mi dovolite, da se ob koncu zahvalim vodstvu Dijaškega doma Simona Gregorčiča za veliko razpoložljivost pri organizaciji našega seminarja. Lepa hvala ravnateljici Kristini Knez, ki nam vse to omogoča.
