GORICA – V mali dvorani Kulturnega doma v Gorici je v torek, 24. aprila 2018, potekal redni volilni občni zbor AŽZ Dom, na katerem so soglasno za predsednika potrdili Mitjo Primosiga.
Svoj pozdrav so na OZ prinesli Loredana Prinčič za ZSŠDI, Kristina Knez za Dijaški dom Simon Gregorčič iz Gorice, Igor Komel pa za Kulturni dom in SKGZ.
Pisni pozdrav pa sta poslala predsednik Jadrana Marko Kojanec in predsednik košarkarske komisije ZSŠDI Andrej Vremec.
Predsedniško poročilo 2018 – Mitja Primosig
Najprej naj pozdravim v naši sredi goste, ki so se odzvali vabilu, da se nam pridružijo na nocojšnjem občnem zboru:
– Loredana Prinčič (ZSŠDI)
– Kristina Knez (Dijaški dom Simon Gregorčič)
Že dve leti sta minili od zadnjega volilnega občnega zbora našega društva. Kot vsi dobro veste, sta to bili kar naporni leti, bodisi iz športnega kot iz organizacijskega vidika, ki pa sta obrodili tudi veliko veselja in veliko sadov.
Če pogledamo na celotno sliko športnega društva, to se pravi na število športnikov, število ekip, kvaliteto igre, kvaliteto kadrov, organizacijske zmogljivosti, resnosti ponudbe itn., si upam trditi, da smo trenutno najbolj solidno goriško košarkarsko društvo. Taka trditev seveda zveni samovšečna in bahava, a sem vendar vseeno v to globoko prepričan.
Dokaz, da uživa naše društvo vsestransko priznan ugled, se kaže iz dneva v dan, ko se druga goriška košarkarska društva, ki nas še nekaj let nazaj niti povohala niso, na nas obračajo za sodelovanja, za nasvete in pomoč in nas, kot je včeraj nazorno povedal naš športni vodja David Ambrožič »vlečejo za majčko« zdaj sem, zdaj tja.
Pred kratkim mi je del odbora izrekel nekaj kritik, na katere sicer nisem reagiral na najboljši način, ker jih v veliki večini ne sprejemam, v eni točki pa priznam, da so bile osnovane: res je, ne znamo delati s sponzorji. Premalokrat se jih spomnimo in preredko se jim zahvalimo. Naj jim gre torej od samega začetka moja najbolj iskrena in prisrčna zahvala, da nam s svojim prispevkom omogočajo delovanje v času, ko smo še vedno daleč od ekonomske blaginje izpred nekaj desetletij.
Naj jih torej imensko imenujem:
(sledi seznam)
Dva izmed ciljev, ki sem si jih zastavil pred štirimi leti, sta povečanje obsega delovanja in boljša organiziranost društva. Mislim, da smo glede teh dveh točk na dobri poti, vem pa da je treba še veliko postoriti. Ni nam še uspelo na noge postaviti dejavnosti, namenjene športnicam, čeprav ravno v teh dneh potekajo pogovori okoli možnosti vzpostavitve ženske košarkarske ekipe skupaj z drugim goriškim društvom, za kar se še odločamo, ker pač taka ponudba prinaša s seboj bodisi pozitivne kot tudi manj pozitivne plati. Včasih pač ni enostavno ubrati pravilno pot in je o tej potrebno še posebej pazljivo razmisliti.
Med novicami naj še to omenim, da smo si omislili tudi šahovsko šolo za osnovnošolce, ki bo stekla čez tri tedne pod vodstvom mednarodne šahovske mojstrice Kiti Grosar iz Nove Gorice. Gre za začetni tečaj, iz katerega se bo morda še kaj več razvilo.
Podrobnejša poročila o sekcijah bodo sledila v naslednjih tednih, ko bo letošnja bogata in pestra športna sezona mimo.
Kot sem že večkrat poudaril, pri našem društvu ne treniramo le športnikov, temveč pripomoremo k vzgoji oseb, ki bodo v prihodnosti zahajale v gledališče, postale odborniki kakega društva, podpirale slovenski tisk in se družile v drugih slovenskih organizacijah ali ustanovah – ker šport ni le šport, je istočasno tudi vzgoja.
Naj v mojem poročilu še posebej poudarim dobre odnose, ki jih imamo s Slovenskim Dijaškim domom Simon Gregorčič, s katerim sodelujemo že veliko let in s katerim bomo seveda še naprej sodelovali.
Za zaključek bi se rad zahvalil tudi Kulturnemu domu in predsedniku Igorju Komelu za podporo, kot tudi Zsšdiju, Skgz-ju, Projektu Jadran, Fundaciji Goriške Hranilnice (Ca.Ri.Go) in celotnemu našemu športnemu in upravnemu kadru, ki prav tako omogočajo, da športne sezone iz leta v leto izpeljemo učinkovito.
Zahvaljujem se vsem za podporo in pomoč in želim novemu odboru društva Ašz Dom še naprej čim več uspeha v bodočnosti
Poročilo košarkarske sekcije – David Ambrožič
Spoštovani predsednik, odborniki, gostje!
Poročilo o delovanju društva v letošnji sezoni, s katero se zaključuje drugi mandat predsednika Primožiča, želim v primerjavi s prejšnjimi leti predstaviti nekoliko drugače. Ne bom našteval golih številk in izpostavljal vse večjega števila vpisanih v naše društvo, čeprav gre seveda za razveseljiv podatek. Organizacija in pozornost, ki jo vsak dan dokazujemo svojim športnikom, ter strokovnost naših vaditeljev in trenerjev prinašajo društvu ugled in tudi športne rezultate, na katere smo lahko ponosni. Ti so sad poti, ki smo jo začrtali v prejšnjih letih, pri čemer nam je bil v oporo tudi profesor Vremec.
Zaustavil se ne bom niti pri posameznih športnih dosežkih, saj jih je bilo v minuli sezoni veliko. Raje bom izpostavil zaupanje, ki nam ga starši dokazujejo s tem, da svoje otroke pošiljajo našemu združenju: to je po moji oceni največji dosežek. Šport mora biti predvsem šola življenja: otroke mora učiti spoštovanja do drugih in upoštevanja skupnih pravil. Vlivati jim mora voljo do dela, ki je pogoj za doseganje ciljev.
Naše združenje uživa ugled tudi pri ostalih slovenskih športnih društvih v zamejstvu in v italijanskih krogih. Zaslužili smo si ga z vsakdanjim delom na terenu, s športnimi rezultati, s strokovnim delom trenerjev v telovadnici in z delom na šolah, ki je pomemben resurs za prihodnost. Naj pri tem omenim, da smo edino društvo v »košarkarskem mestu« Gorica, edini tudi v projektu Jadran, ki zaobjemamo vse mladinske kategorije od minibasketa do under 18. Svojo prepoznavnost ne nazadnje gradimo tudi z organizacijo odmevnih turnirjev, z nastopi na mednarodnih tekmovanjih in s prirejanjem kampov. Dobre odnose smo vzpostavili tudi z italijansko košarkarsko zvezo, ki nam je v lanski sezoni zaupala organizacijo deželnega finala v kategoriji Under 16, in s sodniško košarkarsko zvezo Nove Gorice.
Naše delovanje zajema več kot sto otrok in mladih, od sekcije športnega vrtca, mikrobasketa in minibasketa do skupin Under 13 14 15 16 18 vse do članske ekipe, ki jo skoraj v celoti sestavljajo domači igralci.
Zahvala gre tudi slovenskim ustanovam, s katerimi že več let sodelujemo in nam pomagajo na različnih področjih; to so Kulturni dom iz Gorice, ZSŠDI ter Dijaški dom Simon Gregorčič. Pomembno vlogo pri vsem tem ima sodelovanje v projektu Jadran, ki nam omogoča pridobivanje dodatnih sredstev za delo na šolah in izven njih.
Izpostavil bi ideje in delo, ki ga je dosedanji odbor s predsednikom Primožičem na čelu izvajal v zadnjih dveh mandatnih obdobjih. Brez udejstvovanja mladih odbornikov, ki prinašajo nove ideje in svežino, zagotovo ne bi bili tako uspešni. Po drugi strani prinašajo starejši odborniki dragocene izkušnje in pomoč pri zagotavljanju rednega delovanja ter pri izpeljavi raznih prireditev.
Ni pa vse »zlato, kar se sveti«. Priznati moramo, da je ženski šport pri nas pereč problem. Želja odbornikov je, da bi tudi goriškim dekletom ponudili možnost igranja košarke, imamo pa občutek, da je v naši stvarnosti še vedno zakoreninjena stereotipna predstava, da košarka ni šport za punce.
Zavedam se, da prinašata rast in širjenje društva tudi težave, nesoglasja in nesporazume. S temi ovirami smo se spoprijeli v samem odboru. Treba pa je najti rešitve, s katerimi bomo svojo ponudbo za mlade še dodatno izboljšali, seveda ob upoštevanju sposobnosti združenja ter ekonomskih in človeških resursov.
V prihodnosti nas čakajo še novi izzivi, kot je pridobitev dodatnih vadbenih prostorov. Za tako obširno delovanje, kakršno je naše, namreč telovadnica Kulturnega doma ne zadostuje več. Da bi racionalizirali stroške, smo skušali sestaviti večje delovne skupine, opazili pa smo, da je v srednjem obdobju to vplivalo na kakovost vadbe.
Dodatna izziva bosta kadrovanje »domačih trenerjev«, kar bo v bodoče neizbežna poteza, saj jih krvavo potrebujemo za vsakdanje delo, in pridobitev novih pokroviteljev, ki bi nam omogočali mirno redno delovanje.
Hvala za pozornost!
Športni vodja David Ambrožič


