KRIŽ – V torek, 20. oktobra 2020 je bil v Domu Alberta Sirka v Križu redni nevolilni občni zbor AŠD Mladina, ki je potekal ob upoštevanju strogih pravil koronavirusa.
Za predsednico občnega zborfa so sogalsno imenovali Marjanko Ban, novopečeno predsednico SK Devin.
Pozdrave in čestitke AŠD Mladina sta prinesli sama Marjanka Ban v imenu SK Devin in Jana Prašelj za KD Vesna. Pisna sporočila pa so poslali Valentino Cossutta za Združenje za Križ, Maja Tenze za Zahodnokraški rajonski svet, Angelo Bogatec za Jusarski odbor,  telefonsko pa sta se opravičila za odsotnost Franco Cossutta za Ribiški muzej v Križu in predsednik AŠD Vesna Robert Vidoni.
Sladila so poročila predsednika Borisa Bogatca in odgovornih za razne sekcije.

IMG_2695

Predsedniško poročilo – Boris Bogatec

Spoštovano občinstvo, gostje, atleti, člani, odborniki, starši, sponzorji, prijatelji, mediji, predstavniki krajevnih organizacij in javnih ustanov…dober večer in dobrodošli na našem občnem zboru, ki je letos nevolilnega značaja. Nedvomno je letos občinstvo v okrnjenem številu, a poročilo bo objavljeno v medijih in javnost bo seznanjena.
Smo v času, ko bi si lahko polnil usta z retoriko o pandemiji, ki pušča posledice povsod, kjer se obrnemo v naši vsakdanjosti. Bom pa stvarno predstavil društveni bienij 2019-2020, kot posebni bienij. Leto 2019 je bilo normalno in uspešno. Leto 2020 pa posebno, kjer je društveno delovanje sledilo odgovorno vsem varnostnim predpisom, in usmerjeno že v leto 2021.
No, lep pozdrav vsem. Moja splošna ocena o društevenem delovanju je pozitivna. Vse tri sekcije, dve tekmovalni, rolkanje in smučanje, in sekcija ki skrbi za rekreacijske krožke, so v zdravem stanju. Da je delovanje uspešno je seveda velik del tega v rokah odbornikov vseh naših sekcij. Moja zahvala gre vsem odbornikom, ki v njihovem prostem času vestno sledijo društveni rasti in sekcijskim delovanjem. Ne pretiravam in si drznem reči, da imajo naše društvo za svojo hišo in naše člane za družino.
Sekcijska delovanja bodo podrobneje predstavljena v sekcijskih poročilih odgovornih, bi le strnjeno izpostavil značilnosti teh aktivnosti.
Smučarska sekcija je v letih vseskozi v rasti in tudi v tem bieniju je uspešna. Vseskozi privablja nove atlete in starše. Ti dajejo delovanju primerno podporo in pridih družabnosti. Številčnost je predvsem razvidna pri vpisih in udeležbi na zimovanjih, kakovost pa seveda na visokem tekmovalnem nivoju. Upam, da bo tekmovalna sezona 2020-2021 stekla, seveda ob spoštovanju vseh zdravstevnih pogojev in predpisov.
Pri rolkarksi sekciji je situacija stacionarna. Z uspehi v letu 2019 moramo biti res zadovoljni, saj je naše društvo osvojilo drugo mesto na ekipni lestvici italijanskega pokala, kjer je bilo prisotnih preko 100 FISI društev. Upam, da bomo te uspehe ponovili v sezoni 2021 in da je bila covid sezona 2020, kjer je bila ukinjena vsaka tekmovalna dejavnost, le nekaj žalostno posebnega, kjer se je trenerski kader moral koncentrirat predvsem in na vzdrževanje motivacije atletov v sezoni brez agonizma. Rolkarske ekipe so trenirale celo poletje in pripravljeni so, na karkoli jih čaka v letu 2021.
Rekreacijske dejavnosti so razvejane. Odvijajo se pretežno v prostorih občinskega Ricreatoria. Udejstvovanje je številčno. Gojenje teh dejavnosti predstavlja za naše društvo lep uspeh. Še bomo vztrajali in podpirali tovrstne projekte, saj v rekreaciji, družabnosti in zdravem duhu naših ljudi sloni obstoj našega društva.

Ob vsem tem pa je naše društvo v letih postalo specialist v organizaciji raznovrstnih prireditev, od vrhunskih tekmovanj do vaških praznikov. Prepričani smo namreč, da je ovrednotenje našega teritorija dolgoročni projekt, ki se gradi z medijskim poročanjem vrhunskih športnih rezultatov in z vključenostjo društva v promocijo tradicije in zgodovine naših krajev.
Tako smo v letu 2019 organizirali FISI tekmo, zamejsko prvenstvo, rolkarski tekmi, priredili Ribiške dneve in postavili stojnico na Kontovelu na Napoleonski cesti ob priliki Barkolane. Prav vse to bi ponovili v letu 2020 pa je pandemija vsem odrezala krila. Vseeno pa smo v začetku tega leta izpeljali zahtevno pripravo tržaškega prvenstva, ki pa je bilo seveda odpovedano.
V letu 2019 nam je uspelo dokončati dolgoletni projekt izdaje knjige o 40- letnem delovanju našega športnega društva Mladina z naslovom, Zgodbe in pripovedi 40-letne športne in društvene dejavnosti v Križu. To je bil res pomemben mejnik za naše društvo kot tudi za vso vas in kriško skupnost. Da samo prišli do objave knjige ni bilo lahko. Projekt je bil res zahteven in dolgoročen.
Upam, da bo leto 2021 prizanesljivejše, in da bodo stekle vse te naše prireditve, ki so v naši okolici res cenjene in dajejo našemu društvu, vasi in našim ljudem vedno pomembno razpoznavnost.
Prav posebna zahvala gre posebno v tem letu našemu tenerskemu kadru, ki za časa covida in zamrznitve agonistične sezone zna motivirati mladino, da jim ne pade želja po športnem udejstvovanju. Z veliko profesionalnostjo, kljub vsemu, pripravljajo našo mladino k športnemu uspehu, ki pa se vedno bolj istoveti s tisto največjo tekmo, ki se imenuje življenje, kjer trud, borbenost, kompeticija, pa tudi požrtvovalnost, korektnost in premaganje težav so skupni faktor.
V času, ko šport in ostala delovanja mirujejo, je prav, da se pri društvu investira v uspešnost novega zagona. Moramo delati na stabilizaciji društvene organizacije, kadrov, odbora in društvenega gospodarstva. Menim, da je v tem obdobju dobro, da se lotimo prepotrebne prenove in vzdrževalnih del v naši ribiški hiši.

Zaključim: šport je, zaradi koronavirusa utrpel velik udarec. Stanje je na področju športa po končani epidemiji težko napovedati, jasno pa je, da bo doživel velike spremembe. Tudi naše društvo je v tem vrtincu. V športu so nepogrešljiva tudi sponzorska sredstva in letni prihodki pokroviteljev, ki pa jih letos nismo bili deležni. Velika zahvala pa gre našim institucionalnim sponzorjem, ZSŠDI-ju, Združenju za Križ in Zadružni kraški banki, ki so nam bili tudi letos vedno ob strani.
Napori in pritiski v tem času koronvavirusa so res visoki: jamčiti, da vse društveno delovanje/organizacija poteka po predpisih, ki se iz tedna v teden spreminjajo, obtežujejo društvo s še večjim birokratskim zalogajem in zdravstenimi odgovornostmi. Tega se ne bojimo, moramo pa ravnati vsi res odgovorno, kajti hočemo omogočiti mladim športno udejstvovanje v naših ekipah in krožkih v zavarovanem okolju po najvišjih standardih

Poročilo rolkarske sekcije – Mateja Bogatec

Poročala bom o rolkarskih sezonah 2019 in 2020, saj smo prejšnji občni zbor imeli v juniju 2019. V sezoni 2019 je Mladinina ekipa pristala na drugem mestu italijanskega pokala, z le 335 točkami razlike od kluba Amis di Verrayes iz Aoste. Udeležili smo se 12 preizkušenj s 16-člansko postavo. Zagrizenost, borbenost in konstantnost atletov so privedle ekipo do tega izjemnega rezultata.
Za tako dober rezultat so seveda prispevali prav vsi Mladinini tekmovalci, ki so nastopali na preizkušnjah pokala. Posebna zahvala pa gre tistim atletom, ki so bili prisotni z dobrimi uvrstitvami na skoraj vseh tekmah. Med temi sta se najbolj izkazala Petra Antonič, ki je zmagala na končni lestvici italijanskega pokala v kategoriji U18 in Samuel Cossutta, ki je zmagal na končni lestvici ital. pokala v kategoriji U12. Isabel Cossutta in Lenart Antonič sta pristala na odličnem drugem mestu na končni lestvici it. pokala v svojih kategorijah, in sicer Isabel v kategoriji U14 in Lenart v kategoriji U12. Trije naši tekmovalci so pristali na nehvaležnem četrtem mestu lestvice v svojih kategorijah, in sicer Sara Tenze in Jernej Antonilč v kategoriji U16 ter Enzo Cossaro v kategoriji masterjev M4-M5.
Poleg mnogih tekmovanj in navadnih treningov so v poletnem obdobju naši rolkarji imeli enotedenske priprave, ki smo jih speljali doma v naši okolici v prvem tednu avgusta. Številno skupino mladih rolkarjev je vodila skupina trenerjev. Treningi so potekali v jutranjih in popoldanskih urah najpogosteje na rolkah, atleti pa so se preizkusili tudi v vožnji z gorskimi kolesi, v hoji na Javornik in v plavanju.
V zimskem obdobju smo s sicer okrnjeno ekipo redno trenirali v telovadnici na Kontovelu in v telovadnici v Sovodnjah skupaj s trenerjem Markom Gulinom. Občasno smo trenirali na snegu v teku na smučeh. Od januarja do marca smo se na sneg podali skoraj vsako nedeljo. Tokrat se nismo udeležili tekmovanja tržaškega prvenstva, ki ga bi sicer organizirali mi v začetku marca, če nam nebi vseh planov prekrižala pandemija.
Rolkarsko sezono 2020 pa je žal v celoti omejil Covid-19. Črtali so nam praktično vsa tekmovanja. Federacija Fisi je prepovedala katerokoli tekmovanje do 15. oktobra, tako da je bila agonistična sezona totalno izničena. Federacija je tudi prepovedala državnim reprezentantom udejstvovanju na mednarodnih tekmovanjih. Državna selekcija je letos opravila le nekaj skupnih priprav s testiranjem forme.
Edina pozitivna točka letošnje sezone je bilo dejstvo, da smo lahko od konca junija speljali treninge v skoraj normalni obliki s srečo, da je rolkanje individualen šport na odprtem. Na tak način smo lahko obrdžali angažiranje naše skupine in jo ojačili s štirimi novimi mladimi rolkarji. Treningi so potekali dvakrat tedensko s pomočjo štirih tenerjev. Vadbo 14. rolkarjev so v dveh ali treh skupinah izmenično upravljali Roman Rupnik, Erik Tence, Jana Prašelj in Boris Bogatec.

Rekreacijska sekcija – Erik Tence

Podal bom kratko poročilo v zvezi z rekreacijsko sekcijo, ki je osredotočena z delovanjem v bivšemu občinskemu rekreatorju – danes sedež civilne zaščite. V hali, kjer so naši atleti tudi telovadili, smo danes namenili delovanju raznim gibalnim ponogam. Delovanje začne meseca septembra in se zaključi v mesecu maju/juniju. V prejšnjem letu je fizioterapevtka Ingrid Sulli vodila dvakrat tedensko tečaj posturalne telovadbe. Telovadba, ki je namenjena pravilni drži in istočasno krepitvi mišic. Čez celo leto so telovadili dvakrat tedensko in kot običajno pa so zaključili sezono s kratkim filmom in družabnostjo.
Trikrat tedensko je bil na vrsti karate, ki ga vodi vaditljica Ariella Kranjec; skupina 30 karateistov vadi karate z dobrimi rezultati celo na državnem merilu. Starost karateistov, ki trenira pod našim okriljem, je raznoliko, in sicer sega od osmega do približno petdesetega leta. Marko Gulin pa je vodil tečaj telovadbe Trx, to je telovadba, ki s pomočjo strukture, na kateri so pritrjeni elastiki krepi mišičje in gibljivost. Baje, da ta tip telovadbe so uporabljali še Špartanci v dvanajstem stoletju pred našim štetjem samo, da takrat niso uporabljali elastičnih vrvic.
Enkrat tedensko je Veronica Tence vodila tečaj splošne telovadbe za ženske. Sara Tence pa tečaj pilatesa in to dvakrat tedensko. Enkrat za začetnike in drugič pa za osebe z višjo teleseno pripravljenostjo.
Rekreacija je v našem društvu še precej raznolika, med njimi sega tudi pohodniški oddelek, ki je vedno aktiven v poletnih mesecih.
Tako za enkrat, vidimo se naslednje leto in upajmo, da bo poročilo še daljše.

Poročilo smučarske sekcije za sezono 2019/20 – Tamara Majer

Načrtovanje sezone 2019-20 smo začeli 10. julija, ko smo imeli v domu Albert Sirk informativni sestanek s starši, na kateremr smo jim predstavili programe in trenerje.
Združeno ekipo B s 40-dnevnim programom je vodil trener Pro Luciano Verritti.
Trener Pro Marko Presl je vodil skupino baby-miškov s 35-dnevnim programom.
25-dnevni program baby-miškov sta vodila učitelj Maurizio Peric in nekdanji član demo team Slovenije Gašper Zaviršek.
Program na snegu je najprej začela združena ekipa B 17. oktobra z dvodnevnim smučanjem na avstrijskem ledeniku Kitzsteinhorn.
14 dni kasneje so se ponovno odpeljali proti avstrijskem ledenikuKitzsteinhorn, tokrat se jim je pridružila še skupina baby-miškov pod vodstvom Marka Preslja in pomočnika Jana Sedmaka, kjer so smučali 4 dni.
Združena ekipa B je potem s smučanjem nadaljevala vsakih 14 dni, dokler ni zapadel sneg v deželi.
7. in 8. decembra so vse skupine otvorile smučarsko sezono z treningom na Zoncolanu.
S treningi v deželi smo v mesecu decembru nadaljevali, dokler se nismo skupaj odpravili na že tradicionalno 5-dnevno zimovanje.
Kot že vrsto let se nam na zimovanje v Planici pridruži veliko število otrok in staršev, saj poleg prisotnosti vseh tekmovalnih skupin organiziramo tudi 5-dnevne smučarske tečaje. Tudi letos smo dosegli magično število 100 prisotnih.
Tekmovalne skupine so imele vsak dan trening smučanje med postavitvami na progah Misconca ali na progi Di Prampero. V popoldanskih urah so telovadili v telovadnici in v večernjih urah so imeli video analize.
Tečajniki so bili razdeljeni v 3 skupine pod vodstvom učiteljev Gorana Kepana, Flavia Mossettija in Žana Podgorška.
Veseli nas dejstvo, da so priprave oziroma zimovanje vsako leto zelo obiskane in zaželjene, to potrjuje dejstvo, da je vsako leto povpraševanje večje od zmogljivosti.
Po končanih pripravah so bile tekmovalne skupine zasedene vsak vikend s treningi oziroma tekmami.
V soboto, 11. januarja smo začeli s tečaji smučanja na Zoncolanu.
20. januarja je bila v Plodnu  prva tekma PsP , Pokal Gec v organizacije Brdine.
Mladina je med 10 zastopanimi društvi in 208 nastopajočimi osvojila odlično 1. mesto na mladinski in društveni lestvici.
26. januarja je bilo našemu društvu zaupana organizacija 38. pokala ZSŠDI oziroma zamejsko smučarsko prvenstvo. Na prvenstvo se je prijavilo 160 tekmovalcev iz 5 društev.
Tudi tokrat se je naše društvo odlično odrezalo. Saj je bila Mladina prva na društveni lestvici in drugi na mladinski lestvici.
Naša tekmovalka Petra Bellafontana pa je postala zamejska smučarska prvakinja.
3. februarja je bila na sporedu 36. izvedba in 15. mednarodna tekma biberon v kraju Forni di Sopra, kjer tekmujejo tekmovalci od kategorije super baby do miškov.
Najboljše se je uvrstil v kategoriji miški Matej Presl, kije osvojil odlično 5 .mesto.
15. februarja je bila v Cerknem  druga tekma Psp, in sicer Miškotov pokal.
Na progi Brdo je bilo prijavljenih 178 tekmovalcev iz 10 klubov.
Tudi tokrat je Mladina stala na stopničkah, in sicer na 3. mestu na društveni in mladinski lestvici.
Žal je bila sezona predčasno prekinjena zaradi nam sedaj že vsem znanih razlogov, kar nas je še posebno oškodovalo, saj je bilo letos naše društvo na vrsti za organizacijo Pokrajinskega smučarskega in tekaškega prvenstva v kraju Ploden, kjer je bilo že vse pripravljeno za izvedbo.
Seveda so bili najbolj oškodovani sami tekmovalci, ki niso mogli tekmovati na preostalih tekmah na deželni ali pa mogoče celo na državni ravni.
Ker je žal letos vse okrjeno, ni bilo mogoče izvesti zaključnega nagrajevanja Primorsko smučarskega pokala v mesecu aprilu kot je bilo predvideno. Nagrajevanje je bilo zato predstavljeno na 16. oktobra v Sežani, kjer pa so bila nagrajena samo društva.
Tudi tokrat je Mladina posegla na končni skupni lestvici po 1. mestu na mladinski in društveni lestvici med 11 klubi iz Slovenije in zamejstva.
Na stopničke so naši tekmovalci stopili v naslednjih kategorijah.

baby sprint deklice, 1. mesto Ivana Presl
baby sprint dečki: 4. mesto Andrea Raffaele
miški 4. mesto: Matej Presl
dečki: 1. mesto Maj Sedmak
3. mesto: Matteo Petruz
4. mesto: Martin Ferfoglia
naraščajnice: 3. mesto Anja Glavina
naraščajniki: 2. mesto Francesco Lopreiato
mladinke: 1. mesto Petra Bellafontana
2. mesto: Veronika Bordon
3. mesto Gaja Ferfoglia
mladinci: 1. mesto Luka Sedmak
starejši člani: 1. mesto Gašper Žaviršek
super dame: 2. mesto Vesna Bizjak
super veterani: 3 .mesto Stojan Sosič

Menim, da smo lahko ne glede na predčasno prekinitev sezones pokazanim zadovoljni, saj tekmovalci vsako leto napredujejo, kar se vidi po rezultatih, poleg tega pa se nam vsako leto pridružijo novi otroci, kar je dokaz dobrega dela vseh (tako trenerjev kot odbornikov, ki skrbijo, da vse teče kot po olju).