BAZOVICA (Trst) – V prostorih Športnega centra v Bazovici je v petek, 29. junija 2018, potekal občni zbor AŠD Zarja,na katerem so izvolili novi odbor.
Izvršni odbor: Saša Kralj, Robert Kalc, Walter Gregori, Mitja Gustini, Roberto Franco, Maksimiljan Grigč, Stojan Ražem, Luigi Gustini.
Nadzorni odbor: Mirjan Žagar, Santo Poropat, Igor Marc.
(daljše sledi)
Predsedniško poročilo – Saša Kralj
Spoštovani gostje, člani, prijatelji in vsi prisotni, dober večer!
Hvala za vašo prisotnost na današnjem rednem občnem zboru, ki je volilnega značaja – prav zaradi tega, bi le na kratko opisal potek sezone, ki se pravkar zaključuje, in se nato osredotočil na reorganizacijo našega društva, s katero bomo zagotovili brezhibno in uspešno nadaljnje delovanje.
Če začnem pri nogometu, je bil začetek kar naporen: po lanskoletnem odhodu trenerja in športnega direktorja je našo ekipo zapustila polovica standardnih igralcev. Z novim trenerjem Campom smo v naše vrste pripeljali lepo število mladih igralcev. Čeprav so marlijvo trenirali, se jim je še poznala neizkušenost na igrišču in smo prvi del prvenstva zaključili na dnu lestvice. V drugem delu so se v ekipo vrnili nekateri lanski igralci, ki so, skupaj s trdim delom omogočili miren obstanek – pravzaprav nam le za las ni uspela uvrstitev med najboljših pet, se pravi dodatno igranje v play-offu. Zataknilo se nam je prav na zadnji domači tekmi, v derbiju med našo in doberdobsko enajsterico. Rad bi se zahvalil igralcem in trenerju za dobro opravljeno delo. Trenersko mesto je bilo potrjeno, prav tako bo potrjena velika večina igralcev, se pravi, da bo okostje ekipe ostalo nepsremenjeno.
Na kratko bom orisal še delovanje na mladinski ravni. Po prihodu gospoda Sarazina smo si zadali cilj, da bomo še povečali naš mladinski sektor in brez težav nadaljevali po že začrtani poti. Žal temu ni bilo tako, saj je prišlo že na začetku sezone do nesoglasij med Sarazinom in trenerji, tako da nas je Mevlja zapustil. Poleg tega smo z veliko težavo sestavili ekipo U17 s pomočjo sovodenjskih igralcev. Našim fantom U15 pa smo tik pred začetkom prvenstva le uspeli omogočiti nastopanje v poskusnem in pokrajinskem prvenstvu z ekipo iz Sesaljana. Vseh 5 ekip, ki nastopa v kategorijah do cicibanov, se je kar dobro odrezalo; najbolj pa nas veseli, da premoremo več kot 50 malčkov. Prepričan sem, da bi prav za naše najmlajše potrebovali dodatno okrepitev v organizacijskem kadru, zato da bi lahko v naslednjih sezonah računali na še večje število naših igralcev.
Tudi letos smo organizirali mednarodni turnir v kategoriji U14 v nekoliko spremenjeni obliki, saj smo tokrat vpisane ekipe porazdelili v štiri skupine. Prvič v zgodovini turnirja se je zgodilo, da so Primorci prišli do najboljše uvrstitve in pokal za prvo mesto odnesli v Koper. Organizacija turnirja v taki obliki pa se ni obnesla, terjala je precej več dela in prostovoljcev, publike in obiskovalcev pa je bilo precej manj.
Naši balinarji so se po lanskoletni sezoni odločili, da bodo zaradi previsokih stroškov v letošnji sezoni merili moči v meddeželni slovenski ligi, kjer so s ponosom branili barve Zarje. Po večletnih nesporazumih in težko doseženih dogovorih, kaže, da smo končno dobili neko skupno pot in srčno upam, da bomo po slednji tudi nadaljevali.
Rad bi čestital Stojanu Ražem, ki je še vedno steber lokostrelske sekcije in je pred kratkim prejel priznanje za življenjsko delo ob priložnosti nagrajevanja Zlati Let v organizaciji ZSŠDI. Po lanskoletni uspešni sezoni bi se rad zahvalil celotni sekciji, za ves vložen trud. V veliko čast mi je, da bomo letos, po večletnem odmoru spet organizirali mednarodni lokostrelski turnir v naši lastni režiji.
Tudi letos je v prostorih našega društva potekal tečaj telovadbe za ženske. Sezona se je pričela pod vodstvom Tatjane Grgič, ki je začasno nadomeščala Silvo Mevlja. Kot vsako leto so bile telovadke zadovoljne z opravljenim delom, tako da lahko računamo na skupino tudi v prihodnji sezoni.
Prešel bi sedaj na teme, ki so po mojem mnenju ključnega pomena za nadaljnje dobro delovanje društva. Na žalost pritiska na naša društva vse več novih zakonov in uredb prav na vseh področjih: od knjigovodstva in fiskale pa vse do varnosti in prve pomoči. Prav zaradi tega mislim, da smo posamezniki v odborih, tako športnih kot tudi kulturnih društev, primorani vlagati vedno več časa v učenje in izpopolnjevanje. Samo na tak način lahko primerno sledimo in izpolnjujemo zahtevam novih predpisov. Prepričan sem, da bo italijanska zakonodaja sledila temu valu, se pravi, da bo tega v naslednjih sezonah vedno več, tako pa postaja delo v društvu vedno bolj zahtevno in se ga preprosto ne da kriti samo s prostovoljnim delom. Se pravi, da nujno potrebujemo osebo, ki bi bila zadolžena za reševanje zgoraj naštetih vprašanj, vodila knjigovodstvo in pomagala pri splošnem tajniškem delu.
Nujno potrebna je pri društvu še figura, ki bi hkrati opravljala delo čuvaja (odklepanje in zaklepanje) in skrbela za čistočo in urejenest prostorov celotnega objekta. Poleg tega bi le-ta moral sodelovati s tajništvom in se z njim dogovarjati o urnikih odpiranja in zaklepanja objekta ob bilokateri priložnosti.
Kar še pogrešam pri našem društvu je športenga vodjo in koordinatorja za mladiski sektor – kar nekaj problemov imamo pri komunikaciji med starši, odborniki, trenerji in igralci pri organizaciji. Koordinator naj bi skrbel za organizacijo prevozov na treninge in tekme, izboljšavo nudenih storitev (kot naprimer možnost pisanja domačih nalog pod mentorstvom za to usposoblejne osebe), širjenje delovanja v poletnih mesecih, nenazadnje pa tudi za iskanje novih igralcev. Prav gotovo bi lahko z organizacijo nogometnih kampov in poletnih centrov pridobili ne samo zaupanje pri družinah, a predvsem finančna sredstva, ki bi nam lahko vsaj delno krila stroške zgoraj navedenih figur.
Birokracija nas je pripeljala do tega, da morajo društva, ki želijo vzdrževati in nadaljno krepiti delovanje, začeti spreminjati pogled. Zavedati se moramo, da potrebujemo vse več finančnih sredstev, ne samo za organizacijo samega šprtnega delovanja, a predvsem za finansiranje vseh teh storitev. Sami odborniki, s prostovoljnim delom, ne morejo uspešno kljubovati vsemu delu, ki ga delovanje društva zahteva. Kljub temu, da ostaja AŠD Zarja amatersko društvo, gre nanj gledati, ne več kot na zgolj družino, temveč kot na malo proizvodno podjetje.
Kot sem že omenil, je današnji občni zbor volilnega značaja. Srčno upam in si želim, da bi naš odbor okrepili z novimi silami, ki bi nam vlili dodatnih energij, elana in idej. Kakorkoli že, pa bi bilo zaželjeno, da vsak, ki bi ali bo, pristopil bližje k društvu, razume in točno razbere prioritete delovanja.
Preden predam besedo blagajničarju, da poda blagajniško poročilo, bi rad zaključil s pozitivno mislijo: v čast nam je lahko, da smo tudi letos, kot vsako sezono, speljali delovanje do cilja, ne glede na razmere, ki bremenijo nemoten potek dela.
Hvala za pozornost!
