TRST:  v prostorih Gregorčičeve dvorane je potekal zelo dobro obiskani 62. redni občni zbor Slovenskega planiknskega društva Trst. Prisotni so bili številni gostje in člani društva. Po uvdonem pozdravu presednice SPDT Marinke Pertot so izvolili za predsednika občnega zbora mladega Jerneja Bufona. in dva člana volinlne komisije Maura Sobana in Iztoka Valiča. Sledilo je predsedniško poročilo, ki jo je prebrala Marinka Pertot , tajniško (Sabrina Žezlina) in blagajniško (Patrizia Krevatin). Poročilo alpinističnega odseka je podala Nikol Križmančič, mladinskega odseka Katja Starec, smučarskega odseka Maksi Kralj, o predavateljski dejavnosti je spregovorila sama predsednica Pertotova o jamarskem odseku pa Dean Zobec.
Sledila je svečanost ob podeljevanju priznanj zaslužnim članom ter pozdravi zares številnih gostov. Pozdravili so: za ZSŠDI in za SK Devin  Nadja Karalj, predsednica MDO Primorske  Maruška Lenarčič tudi v imenu predsednika PZS Boruta Rotovnika, predsednik PD Integral Tomo Rusimovič, PD Tolmin Žarko Rovšček,PD Sežana Jožica Milavec, PD Hrpelje Vojko Dobrila, PD Postojna Valentina Posega, Obalno PD Koper Darko Butinar, Planinska skupina KD Bazovica – Reka Darko Mohar, SPDG Mitja Morgut, ŠZ BOR in Športna šola Trst Maksi Kralj in zaPlaninski odsek ŠD Sloga Viktor Stopar. Pisno voščilo in opravičilo so poslali: SKGZ, ZSKD in PD Nova Gorica.

Po poročilu nadzornega odbora, ki ga je podal Pavel Fachin, se je občni zbor končal z volitvami.
Predstavili so naslednjo kandidatno listo:
Izvršni odbor: Jernej Bufon, Patrizia Krevatin, Igor Pertot, Marinka Pertot, Franc Saterec, Katja Starec, Peter Suhadolc, David Štrajn, Gregor Znidarčič, Dean Zobec, Sabrina Žezlina.
Nadzorni odbor: Pavel Fachin, Angelo Krmec, Vojko Slavec.

 

Priznanja PZS podeljena na Občnem zboru SPDT

Bernard Florenin,  bronasti častni znak PZS

Utemeljitev: “ Vnet planinec, velik ljubitelj narave in gora. Razpoložljiv in prizadeven, vedno pripravljen sodelovati in pomagati pri vseh dejavnostih matičnega društva. Dragocen je njegov doprinos na področju izletništva na širšem goriškem območju. Z dolgoletnim nesebičnim delom je veliko pripomogel k širjenju ideje in kulture planinstva ter k društveni rasti.”

Paolo Raseni, bronasti častni znak PZS

Utemeljitev:  “Gore je vzljubil že v mladih letih; to svojo ljubezen je stalno gojil in nadgrajeval. Z navdušenjem, bogatimi izkušnjami in nesebičnim delom je vedno pripravljen pomagati domačemu planinskemu društvu pri njegovih raznovrstnih dejavnostih. Svojo veliko ljubezen do narave in gora skuša posredovati vsem, ki ga obdajajo. Posebno skrb posveča starejšim pohodnikom, z njimi je v okviru društva ustanovil skupino “drugače mladih”.

Z dolgoletnim nesebičnim delom je zaslužen predvsem pri širjenju planinske ideje.”

Robert Devetak, zlati častni znak PZS

Utemeljitev: “V društvo je vstopil zelo mlad in se vneto ukvarjal predvsem z zimskimi športi. Usposobil se je za smučarskega učitelja in aktivno sodeloval pri vodenju smučarskih tečajev za najmlajše. Trenutno skrbi tudi za kondicijo starejših smučarjev in vodi predsmučarsko telovadbo. Kot ljubitelj orientacijskega teka, vneto širi to, pri nas malo poznano športno panogo med najmlajšimi. Je pobudnik in duša društvenega Deželnega tekmovanja v orientacijskem teku, ki je namenjeno učencem in dijakom vseh slovenskih šol v Furlaniji Julijski krajini. V letu 2015 je tekmovanje doživelo svojo deseto izvedbo.”

 

Poročila

 

Predsedniško poročilo – Marinka Pertot

Drage planinke, dragi planinci, cenjeni gostje, dober večer!

Leto 2015 je bilo razgibano in pestro, društveno delo pa je potekalo v glavnem po ustaljenih tirnicah ob iskanju novih poti, svežih idej in novih izzivov.

Za usklajevanje celotnega delovanja se je odbor redno sestajal na ponedeljkovih sejah, teh je bilo skupno 21; posamezni odseki pa so imeli ločene sestanke.

Število članov je ostalo v preteklem letu nespremenjeno 262, kot leto prej, čeprav smo vpisali kar 42 novih članov. Novi vpisi (med njimi je 13 otrok) so popolnoma nadomestili odpadle, mogoče starejše člane. Povečalo pa se je število vpisanih v PZS, teh je bilo v preteklem letu 220 (leto prej pa 199).

Ob raznoliki društveni dejavnosti predstavlja pohodništvo srž našega delovanja. V pretekli sezoni so bile vremenske razmere še kar ugodne, tako da sta od 32. načrtovanih izletov odpadli le za februar napovedani turi. Z veseljem pa beležimo, da je v letošnji sezoni zaživela lani napovedana skupina “Drugače mladih”, ki skrbi zato, da bi se tudi starejši člani čutili bolj povezani z društvom. Že v aprilu so organizirali prva srečanja v društveni postojanki v Boljuncu, kjer se od takrat srečujejo dvakrat mesečno. V tem času so tudi izvedli 5 izletov: v Glinščico in v Istro, po Miljskih hribih in na Izliv Soče. Duša odseka je Paolo Raseni. Skupno se je naših izletov in pohodov udeležilo približno 730 članov.

V okviru Slofesta, ki se je v septembru odvijal v Trstu, smo organizirali v sodelovanju s SPD Gorica in Planinsko družino Benečije zanimiv, pet dnevni pohod iz Rezije do Trsta. Po obmejnih krajih, kjer živimo Slovenci tu v Italiji smo hodili od srede, 16. do nedelje, 20. septembra, in tako nekako te kraje povezali med seboj. Čeprav je bila pot naporna, je bilo vzdušje čudovito. Precejšnja skupina se je udeležila pohoda, večina je prehodila enega ali dva odseka, samo trije se prehodili celo traso. Nekaj naših članov se je podalo že prvi dan na štart, največja skupina pa je prehodila zadnji odsek, od Mavhinj do Borznega trga v Trstu.

Glavni odbor stalno spremlja delo posameznih odsekov in jim skrbno stoji ob strani predvsem pri delu z najmlajšimi, saj je skrb za podmladek za društvo prvenstvenega pomena. Mladinskemu odseku nudi pomoč pri organizaciji in izvedbi Planinske šole na Planini Jezero, pa tudi pri izvedbi orientacijskega teka, ki je namenjen deželnim slovenskim šolam vseh stopenj. K sodelovanju povabimo tudi Srednjo šolo iz Sežane in italijanske šole, v katerih se poučuje slovenščina, a slednje se niso nikoli odzvale. Organizacija in izvedba tako številčne pobude, pri kateri imamo na progah več kot 400 mladih tekmovalcev, ki se tekme udeležijo v spremstvu učiteljev in profesorjev, je organizacijsko velik zalogaj. O tekmi sami in njenem poteku bo poročala načelnica Mladinskega odseka.

Naše poti se s pridom uporabljajo; predvsem Pot Sonje Mašera privablja številne obiskovalce. Vzdrževanje in označevanje poti pa bi zahtevalo večje število vztrajnih markacistov.

Meddruštveni odbor Primorskih planinskih društev je pripravil dokumentarno razstavo o nastanku, razvoju in delovanju desetih planinskih in petih športno plezalnih društev z območja slovenske Istre in Trsta, Krasa ter območja od Brkinov do Postojne, ki so vključena v naš Meddruštveni odbor. Razstavi je pripravljalni odbor za razstavo dal naslov Med morjem in gorami. Naše društvo je bilo aktivno soudeleženo pri pripravi razstave in ker je za ajdovsko-vipavskim drugo najstarejše, z dolgo in bogato zgodovino, ima na razstavi posebno mesto. Krstno predstavitev je razstava doživela 25. septembra v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani. Otvoritve se je udeležilo kar lepo število naših članov. 14. januarja letos pa smo razstavo slovesno odprli v Kulturnem domu v Trstu. Našo različico razstave smo dopolnili z dvema panojema, ki opisujeta društveno delovanje na mladinskem področju. Dogodku smo dali poseben poudarek tudi zato, ker smo želeli z njim obeležiti 70-letnico obnovitve legalnega delovanja našega društva. Srečanje, ki ga je povezoval Evgen Ban, so obogatili pevci Mladinskega pevskega zbora Anakrousis pod vodstvom dirigenta Jarija Jarca.

Odbor vzdržuje stalne stike s številnimi sorodnimi društvi, predvsem s Planinsko zvezo Slovenije. Plodno je tudi njegovo sodelovanje z Meddruštvenim odborom Primorskih planinskih društev; redno se udeležujemo sej MDO-ja.

Številni so tudi stiki s sorodnimi društvi predvsem s slovenskimi društvi v deželi Furlaniji Julijski krajini in na Koroškem. S člani Slovenskih planinskih društev iz Gorice, Benečije, Jesenic in Celovca se naše društvo vsako leto udeležuje “Srečanja obmejnih planinskih društev” in ga vsako peto leto tudi organizira.

S planinskim odsekom Športnega društva Sloga in Smučarskega kluba Devin je soorganizator tradicionalnega Spominskega pohoda Bazoviških junakov. Prisrčne stike goji tudi z društvi iz Matice: z Obalnim planinskim društvom Koper, s PD Sežana, s PD Snežnik iz Ilirske Bistrice in s Planinsko skupino Kulturnega društva Bazovica iz Reke. Z zadnjima dvema se udeležuje oz. prireja vsakoletna srečanja, imenovana “Prijateljstvo brez meja”, ki potekajo vsakič v eni od omenjenih sosednjih držav. Posebno močna vez se je v tridesetih in več letih stkala s pobratenim društvom Integral iz Ljubljane, s člani bratskega društva se srečujemo na vsakoletnih srečanjih, na izletih in pohodih ter med tedenskim bivanjem naših najmlajših v koči na Planini pri Jezeru.

Plodno je tudi sodelovanje s tržaškima planinskima društvoma CAI SAG in CAI XXX Ottobre.

Na koncu naj se še toplo zahvalim vsem odbornikom in načelnikom odsekov za sodelovanje in za nesebično delo. Posebna zahvala gre vsem članom in članicam bivšim odbornikom in prijateljem, ki stojijo društvu stalno ob strani in vsakič priskočijo na pomoč bodisi z vodenjem izletov, bodisi z drugačnim delom, saj brez njihove dragocene pomoči ne bi speljali celotnega programa. Iskrena zahvala gre tudi vsem tistim članom, ki so ob izpolnjevanju davčnih obveznosti (obrazca 730 ali Unico), namenili 5‰ delovanju našega društva. (Naj povem, da smo letos končno prejeli zapozneli prispevek iz leta 2009, nismo pa še unovčili prispevka za leta 2012 in 2013, ki jih je urad za dohodke že objavil. O letošnjem koriščenju 5‰ še nimamo točnih navodil, vendar zgleda, da ne bo sprememb.

Posebna zahvala gre tudi Združenju slovenskih športnih društev v Italiji ZSŠDI, predvsem osebju, ki nam stalno stoji ob strani pri pripravljanju prošenj in pri izpolnjevanju davčnih obveznosti. Iskrena zahvala tudi Zadružni kraški banki in vsem, ki so nas gmotno podprli ali nam na kakršenkoli način pomagali in s tem omogočili naše delovanje.

Hvala vsem, ki ste si vzeli čas za naše društvo.

 

Tajniško poročilo – Sabrina Zezlina

Tajniško poročilo zajema prikaz delovanja glavnega odbora. Poleg tega slednji stoji ob strani posameznim odsekom, ter jim nudi pomoč pri organizaciji večjih oziroma zahtevnejših projektov. Delovanje odsekov bodo obširneje prikazali njihovi načelniki, sledilo bo še poročilo o predavateljski sezoni. Temeljna dejavnost glavnega odbora je izletništvo.

Za usklajevanje celotnega delovanja se je odbor redno sestajal na ponedeljkovih sejah, teh je bilo skupno 21; posamezni odseki pa so imeli ločene sestanke.

V pretekli sezoni smo načrtovali 32 izletov, med katerimi so bili štirje avtobusni, odpadla sta samo dva februarska izleta.

Sezono smo začeli s Srečanjem PD Integral, za pohod smo izbrali istrski Kras zaobjet med Gradiščem, Kubedom in Hrastovljami. Naslednje srečanje smo imeli v aprilu na Sviščakih srečanje imenovano Prijateljstvo brez meja, ki združuje tržaške planince, planince iz Ilirske Bistrice in slovenske planince iz Reke. V organizaciji Goriškega PD se je odvijalo junija 44. Srečanje obmejnih Planinskih Društev na Vrhu.

Zanimivi in dobro obiskani so bili izleti v Posočje z vzponom na Vodice in na Sv. Goro, tura na Mali Golak, Pomladanski izlet na Velikonočni ponedeljek z vzponom na Mengore in Bučenico. Uspela je bila tura na Quarnan in številčen avtobusni izlet na Klomnock v Avstriji. Kljub jesenskem obdobju je bil avtobusni planinski izlet na Cres, pravo poletno doživetje. Najbolj številčni smo se zbrali na kostanjevo nedeljo, izstopalo je predvsem veliko število mladih družin z otroki, ko smo se podali po kraških poteh v okolici Gropade. Geološko-hidrološki pohod je potekal po območju Krasa med Štivanom in Jamljami. Sledil je zelo pričakovani izlet v neznano, kjer nas je odbornik Franc peljal po Kettejevi poti. Prijetno so se planinci imeli tudi na izletu po tržaški okolici, ko so se po krožni poti podali od Slivnega do Praprota.

V poletnih mesecih smo se podali v visokogorje. V mesecu juliju smo se udeležili skupaj s Planinsko družino Benečije in PD Kobarid tridnevnega izleta v Dolomite Brenta. Franc je vodil tridnevni pohod po Pohorju od Mariborske koče do Sloven Gradca. Avgusta smo se podali na dvodnevno turo na Jalovec in to v spomin na našega člana in prijatelja Renata Kralja. Maloštevilna skupina se je udeležila pohoda na Triglav v organizaciji PD Integral.

Konec avgusta smo, v sodelovanju s PD Integral, organizirali tedenski izlet po Črni Gori. Udeležili so se ga poleg naših članov, tudi prijatelji člani PD Varazze iz Ligurije. Izlet je vodil Rašo Adrovic.

!. januarja smo se podali na tradicionalni pohod na Medvedjak, nato pa še na Spominski pohod na Volnik, spomnili smo se naših padlih s polaganjem venca v dolini Glinščice. V sodelovanje s Planinskim odsekom ŠD Sloga in Devin smo organizirali Pohod Bazoviških junakov, udeležili smo se Dneva Planinskih doživetij na Krvavcu ter Spominskega pohoda na Slavnik.

Med zimskimi pohodi naj še omenimo 37. pohod na Javornik, nočni pohod v Dražgoše in 40. pohod na Porezen.

Zgradba, ki jo imamo v Boljuncu je trenutno potrebna precejšnjih popravil, predvsem streha pušča na nekaterih točkah. Društveni gospodar in nekateri naši člani so se že angažirali, sicer deževje zadnjih mesecev delu ni bilo naklonjeno. Zato bomo za popravila poskrbeli v prihodnjih mesecih.

Dejavnost sproti oglašamo v rubriki Planinski svet v četrtkovi izdaji Primorskega dnevnika, na naši spletni strani www.spdt.org in na strani Facebook SPDT, za kateri skrbita David Štrajn in Mirna Viola. Tu smo v letu 2015 objavili 65 novic. Poleg novic, ki so bile tiskane v četrtkovi rubriki Planinski svet v Primorskem dnevniku, je dobil obiskovalec na spletni strani tudi informacije o delovanju posameznih odsekov. Posebna stran je posvečena tudi opisu in delovanju telovadnice v Bazovici, ki je opremljena za plezanje na umetni steni, prav tako je posebna stran posvečena jamarski dejavnosti; ta stran je bila letos popolnoma prenovljena. Članki iz Primorskega dnevnika so poobjavljeni tudi na spletišču Gore in Ljudje.

V letu 2015 je bilo število obiskov 7.826. Vabimo vas, da še kar naprej obiskujete našo spletno stran.

Ker so v zadnjih letih naše jope pošle, kot ste že opazili ob vstopu v dvorano, se je odbor odločil za nabavo novih, ki so na razpolago pri odbornikih, oziroma nabavili jih boste lahko ob določenih dneh v naši stavbi v Boljuncu.

Zahvaljujemo se vsem, ki sodelujejo pri vodenju izletov, delovanju društva in na kakršenkoli način pripomorejo k njegovi promociji.

Na koncu naj člane še opozorim, da je naše društvo tudi letos potrdilo konvencijo s športno trgovino Sportler.

 

Predavateljska dejavnost – Marinka Pertot

 

Društveno življenje dopolnjuje predavateljska dejavnost, osredotočena na planinsko tematiko, na ekološke in naravoslovne probleme, ali na potopisne teme. Dejavnost je pomembna tudi kot družabni, povezovalni moment.

V letu 2015 smo pripravili skupno 7 dogodkov:

  • – Začeli smo 21. januarja s potopisnim predavanjem gospe Marize Viragh. V predavanju z naslovom Namibija- rdeči biser Afrike, je predavateljica prikazala naravne lepote te posebne afriške dežele in tamkajšnje življenje.
  • – 27. marca nam je gospod Miljko Lesjak prikazal lepote Tolminske in to s pomočjo enkratnih fotografskih posnetkov
  • – Kot pripravo na pet dnevni pohod iz Rezije do Trsta, ki smo ga skupno z Goričani in Benečani organizirali v okviru Slofesta, smo imeli 8. maja informativni večer, na katerem je Silvan Pittoli širši tržaški publiki prikazal traso pohoda.
  • – Veliko zanimanja je vzbudilo tudi predavanje z naslovom Kjer iz Krasa priteče voda. Na večeru je gospod Paolo Sossi prikazal geologijo tržaško-goriškega Krasa in zapleteno pretakanje podtalnih voda. Predavanje je bilo 12. novembra.
  • – 25. novembra smo imeli v gosteh novinarja in pohodnika Nikoloja Giraldija, ki se je peš podal po sledovih prve svetovne vojne vse od Londona do Trsta. Iz te dogodivščine, je nastala knjiga, ki smo jo predstavili na večeru.
  • – 11. decembra obeležujemo dan gora. K letošnji pobudi, ki je imela naslov Brati gore, je pristopilo tudi naše društvo v sodelovanju z Narodno in Študijsko knjižnico. Na našem dogodku, ki je potekal istočasno kot v drugih državah Alpske konvencije, smo brali odlomke iz del dr. Rafka Dolharja, Dušana Jelinčiča, Matjaža Klemšeta, Bojana Pavletiča in Igorja Škamperleta. Večer je povezoval Evgen Ban.
  • – 17. decembra pa smo pripravili tradicionalni Zaključni večer, na katerem smo s pomočjo slikovnega gradiva obnovili in podoživljali celoletno društveno delovanje: pohode in izlete ter delo in dosežke posameznih odsekov.

 

foto Lako

Foto