V petek, 30. oktobra 2020 je bil občni zbor društev AŠZ Sloga in AŠD Sloge Tabor. Dogodek bi se moral zgoditi v repenski telovadnici, zaradi vse strožjih ukrepov povezanih s pandemijo Covid-19 pa se je odbor na koncu odločil, da bo priredil občni zbor po spletu.
Letos na občnem zboru ni bilo nagrajevanja najbolj uspešnih ekip v sezoni, kot je že običaj za društva, ker so se lanska prvenstva končala sredi sezone, brez pravih zmagovalcev.
Dnevni red je tako predvideval izvolitev predsedstva občnega zbora, poročilo predsednikov društev, potridtev obračunov za leto 2019 in volitve novih odborov obeh društev.
AŠZ Sloga
DRUŠTVENI ODBOR
Predsednik: Marko Kralj
Podpredsednik: Viktor Stopar
Odborniki: Ivo Hrovatin, Urška Petaros, Tanja Valič, Martina Kosmina, Ivana Gantar.
Nadzorni odbor: Alfredo Kralj, Vojko Miot, Ivan Peterlin
AŠD Sloga Tabor
DRUŠTVENI ODBOR
Predsednik: Andrej Maver
Podpredsednik: David Jercog
Odborniki: Ingrid Kalan, Vasilij Kante, Mirko Kante, Guido Neubauer, Mauro Sgubin, Diego Petejan.
Predsedniško poročilo ŠZ Sloga in AŠD Sloga Tabor
Dragi člani, dragi športniki!
Hvala za sodelovanje na letošnjem neobičajnem občnem zboru v nekoliko nenavadni obliki. Navadno prirejamo občni zbor na koncu sezone, ko polagamo obračun komaj končanega tekmovalnega obdobja; oziroma tik pred poletjem, ko smo z mislimi že pri načrtovanju prihodnjega dogajanja.
Letos, kot vemo vsi, je vse postavljeno na glavo. Jasno je, da preživljamo posebno obdobje: obdobje, v katerem težko govorimo samo o svojem športnem delovanju, o svojih tekmovalnih uspehih ali porazih. Naša glavna skrb je seveda zdravstveno stanje naših članov, naših mladih tekmovalcev in tekmovalk ter njihovih družin. V teh dneh je težko govoriti o čem drugem, kar ne bi bilo na tak ali drugačen način povezano s pandemijo Covid-19.
Zato nam dovolite, da se prav na začetku lotimo najbolj aktualne tematike. Zaskrbljeni smo nad razvojem pandemije, nad silovitostjo, kako je število okužb dobesedno eksplodiralo v zadnjih tednih v bližnji Sloveniji. Spremljamo zaskrbljujoč razvoj v Italiji, in se zavedamo, da tudi trenda v naši deželi FJK ne smemo podcenjevati.
Pravila se spreminjajo skoraj v tedenskem ritmu. Ne zavidamo ljudem na položajih, ki morajo v teh razmerah sprejemati odločitve o takih ali drugačnih omejevalnih ukrepih. V takem položaju so tudi vodilni na odbojkarski zvezi. In tu se nam zdi pomembno poudariti, da po našem mnenju drži odbojkarska zveza FIPAV od februarja naprej neko dosledno držo: med prvimi športnimi zvezami je prekinila vsa tekmovanja in treninge letos februarja, kasneje spomladi in poleti pa kar dolgo vztrajala pri zamrznjeni dejavnosti – kar nekaj nas je bilo, ki smo bili pri tem zavlačevanju nepotrpežljivi. V tem času so se sestavili pravilniki za kolikor možno varno delovanje, društva (tudi naša) so se v tem času lahko pripravila na čim bolj varen začetek. Danes – po zadnjem vladnem odloku – pa FIPAV dopušča nadaljnje izvajanje treningov v večini kategorij, vseh tistih, ki so državnega značaja. S to odločitvijo smo zadovoljni, se pa zavedamo odgovornosti, ki jo imamo. Najlažje je, da čakamo odločitev nekoga nad nami; da čakamo, da nam nekdo omeji delovanje in se potem morda nad tem malo razburjamo. Zdaj smo v težjem položaju: imamo nekaj več svobode, vendar moramo ravnati trezno in odgovorno. Zajezitev pandemije je v interesu nas vseh in lahko jo ustavimo samo s svojim odgovornim ravnanjem. Verjamemo, da je za mladega človeka bistveno gibanje in športno življenje. Mislimo, da so treningi pod nadzorom in v skladu z vsemi pravili morda bolj varni, kot da bi se mladi družili v drugih oblikah. Upamo, da se ne motimo in še naprej se moramo vsakič spomniti, da je odgovorno ravnanje vsakega posameznika edini ključ pri obvladovanju pandemije.
Pa se vrnimo k opisu svojega delovanja:
SLOGA TABOR
Na članskem nivoju se pri Slogi Tabor nahajamo v nekem prehodnem obdobju.
Po koncu sezone 2018/19, ko smo zmagali prvenstvo C lige in dosegli napredovanje v B ligo, so se pogovori z goriško Olympio, da bi skupaj nastopili v višji ligi izjalovili. Tako smo se odločili za začetek novega ciklusa tudi pri nas. Starejša garnitura igralcev počasi končuje z igralsko aktivnostjo. V sezoni 2019/20 smo pomladili ekipo, ki je pod pokroviteljstvom podjetja Eutonia igrala v C ligi, in vanjo vključili mlajše igralce iz garniture U18. Po več letih smo se odločili za zamenjavo trenerja. Ekipo je prevzel Loris Mania, za telesno kondicijo je skrbel Andrej Batagelj. Oba sta odlično delala in z rezultati smo bili zadovoljni. Ker je ekipa mlada, je bilo seveda v igri in rezultatih nekaj več nihanja, ampak to smo vzeli v zakup že na začetku sezone. Uvrstitev v play off je bila v našem dometu, če ne bi prišlo do prekinitve prvenstva zaradi epidemije.
Druga članska ekipa je v lanski sezoni nastopala v kategoriji 1.divizije pod imenom Obiettivo luce. Ekipo so sestavljali skoraj izključno mladinci in dosegla je odličen uspeh: po koncu rednega dela je osvojila prvo mesto na lestvici in se tako uvrstila v play-off za napredovanje. Ta rezultat je bil nad našimi pričakovanji, saj so bile na drugi strani mreže tudi ekipe z izkušenimi igralci, ki že veliko let nastopajo na tem nivoju, za naše igralce pa je bil pravzaprav prvi spopad na članskem nivoju. Še enkrat smo lahko dobili potrditev, da ta skupina igralcev odlično trenira in lepo napreduje. Škoda, da nismo mogli prvenstva pripeljati do konca.
V sezoni 2020/21 smo nadaljevali po tej naravni poti. Ti dve delovni skupini smo dokončno združili. Potrdili smo trenerja Maniaja, za fizično kondicijo letos skrbi Mario Čač. Cilj je, da letošnjo prvo člansko ekipo še bolj pomladimo, saj bodo prav ti igralci morali prevzeti vodilno breme v naslednjih sezonah. Obenem pa se moramo zahvaliti garnituri starejših in izkušenejših igralcev, ki je ostala zvesta ekipi in naprej redno trenira. Ti igralci so lahko v veliko oporo mlajšim, z nasveti in zgledom jim lahko ogromno pomagajo. Na mlajših igralcih pa je, da to priložnost izkoristijo in dokažejo, da so vredni nastopanja v prvi članski ekipi. Glede na zavzetost in navdušenje, ki jih kažejo, z zaupanjem gledamo v prihodnost.
Poglejmo naše delo v mladinskih kategorijah.
Skupino igralcev U18 smo že omenili v zvezi s nastopanjem v prvenstvu 1.divizije. Tudi v prvenstvu U18 je skupina pod vodstvom trenerja Maniaja nastopala uspešno, saj smo ves čas bili med četverico vodilnih ekip na lestvici in menimo, da bi dosegli uvrstitev v zaključne boje za deželni naslov, če ne bi prekinili prvenstva. Ista ekipa bo letos nastopila v prvenstvu U19 in naš cilj je ponovno uvrstitev v končnico najboljših štirih ekip, kar ni lahko, saj je prvenstvo deželnega značaja. Del teh igralcev bo že letos dobilo tudi pomembno vlogo v prvi članski ekipi, ostali pa bodo nastopili v tudi v prvenstvu 1.divizije.
Posebno nas veseli, da smo lani uspeli ponovno ojačiti mladinsko delovanje s številčno skupino U13. Tudi to skupino vodi Loris Mania’. Svoje prve nastope so lani tudi opravili v kategoriji U13 6×6 in pokazali odličen napredek in tudi dobre rezultate. Izredna škoda je, da se je prvenstvo prekinila kmalu po prvih nastopih, saj smo prepričani, da bi sicer njihova rast še zelo napredovala in bi si lahko vzeli še kakšno zadoščenje.
Letos s tem delom nadaljujemo in smo skupino številčno še ojačili. To nam daje večjo samozavest pri gledanju na prihodnost.
Sicer naj na tem mestu tudi omenimo, da se je Sloga Tabor odločila za nakup novega kombija. Za to smo dobili prispevek Dežele FJK v višini 14.000 EUR. Seveda ta znesek ne zadostuje za nakup kombija, zato si bomo morali še zavihati rokave, da pokrijemo celoten strošek. Nakup pa je bil nujen, saj smo do sedaj uporabljali dva kombija, ki sta last AŠZ Sloga. En kombi pa je že zelo dotrajan, tako da smo ga morali zamenjati, predvsem zaradi varnosti fantov in deklet, ki jih prevažamo.
SLOGA – 2019
Sezona 2019/2020 se je začela s postavitvijo na noge članske ženske ekipe. Edi Božič je še eno sezono stal za krmilom ekipe, ki je nastopila v članskem prvenstvu C lige. V ekipi je prišlo do nekaterih sprememb, v kader ekipe bile uvrščene nekatere mladinke, predvsem Maja Grilanc, Anna Ciuch in Nicole Maurel, katerim so se občasno pridružile tudi druge. Razvidno je bilo, da je delo na mladinskem področju dobro, saj so se slednje dobro vključile v kolesje članskega deželnega prvenstva. Božiču je pomagal Martin Maver v dvojni vlogi odgovornega za fizično pripravo in pomožnega trenerja. Ekipa je ob prekinitvi prvenstev bila na dobrem petem mestu prvenstva C lige.
Ko govorimo o naši članski ekipi ne moremo mimo projekta, ki pripomore k temu, da lahko na tej ravni sploh igramo. Na ženskem področju namreč delamo med društvi v soglasju tako, da si pomagamo in dopolnjujemo naše delovanje in da ni nobeno od društev prikrajšano ali okrnjeno. Skupni koordinacijski odbor, ki ga pod okriljem odbojkarske komisije ZSŠDI sestavljajo predsedniki Sloge, Kontovela in Sokola jasno kaže na odlične sadove in dobro postavljene temelje dela in sodelovanja. Tu naj gre posebna zahvala tudi ZSŠDIju, ki te napore razume in ceni. Brez podpore, ki smo je deležni bi težko bili tako uspešni kot smo.
V sezoni 2019/20 je nastala tudi pomembna sprememba pri drugi ekipi društva. V dinamiki sodelovanja med društvi, in v vidiku postopnega vključevanja mlajših v člansko prvenstvo je drugo ekipo sestavljala skupina igralk, ki so še lani igrala kot Zalet v režiji društva Kontovel. To skupino sta že tretje leto zapored trenirala Martin Maver in Erik Calzi. Skupina je v zadnji sezoni pokazala velik napredek, saj je bila ob prekinitvi že vključena v skupino za napredovanje v prvenstvu 1. divizije, ter imela dobro uvrstitev v prvenstvu U18, kjer je odkrito ciljala na uvrstitev v območni finale.
Novost v sezoni je bila ekipa U14. Ta je nastala iz sodelovanja med društvi Sloga in Kontovel. Ekipo je treniral Danilo Berlot in je sicer pokazala nihajoče rezultate, vendar tudi z dobrimi nastopi.
Ne smemo pozabiti tu na ostale igralke, članice našega društva, ki se v sklopu meddruštvenega sodelovanja udejstvujejo predvsem v okviru projekta Zalet pri ekipah, ki jih imajo v režiji društvi Sokol in Kontovel.
Tudi v letošnji sezoni je Ambrož Peterlin imel v režiji tečaj otroške telovadbe z elementi miniodbojke za osnovnošolce v sodelovanju z večstopenjsko šolo Opčine. Tu gre zahvala za potrpežljivo delo trenerju Ambrožu Peterlinu in seveda tudi večstopenjski šoli Opčine, s katero že dolgo sodelujemo.
Letos so vse ekipe že pričele s treningi v strogem režimu, ki ga predvidevajo protokoli za preprečevanje epidemije Covid. Lepa novica prihaja tudi iz vrst najmlajših punc, kjer se je zbrala lepa skupina igralk, ki bo društvene barve branila v prvenstvu U13 pod vodstvom Martina Maverja. Zelo smo veseli tudi povratkov Marija Ciacia in Daniele Ciocchi v okviru prve ženske ekipe.
Društvo Sloga na srečo nadaljuje z upravljanjem občinske telovadnice v Repnu. Zadovoljni smo, da lahko naprej negujemo naš dom, urejeno, čisto in funkcionalno telovadnico, ki nam jo vsi zavidajo. Seveda pa predstavlja to za društvo tudi veliko organizacijsko in finančno breme, ki pa se gotovo izplača. Z novo upravo Občine Repentabor dobro sodelujemo. Kot primer tega, koliko je cenjena struktura, ki jo upravljamo, lahko omenimo tudi dejstvo, da je letos v poletnem obdobju le-ta gostila državno mladinsko žensko reprezentanco U19, ki se je odpravljala na mladinsko evropsko prvenstvo.
V teku leta je bilo naše društvo tudi živahno na organizacijskem področju. Septembra 2019 je organiziralo 39. pohod bazoviških žrtev (kot veste, smo 40. organizirali letos septembra kljub težavam vezanim na koronavirus) ter tradicionalni turnir bazoviških žrtev, enega najstarejših mednarodnih odbojkarskih turnirjev v Italiji.
Naš planinski odsek, kljub maloštevilčnosti ohranja svoje delovanje, največkrat v sodelovanju z okoliškimi društvi, predvsem SK Devin in SPDT v zamejstvu in PD Sežana, Obalno PD Koper, PD Snežnik iz Ilirske Bistrice, KD Bazovica iz Reke (Planinski odsek).
SKUPNO OE DRUŠTVI
Zelo važen del našega delovanje so kampi in poletne priprave. V čast si štejemo, da smo med glavnimi nosilci odbojkarskega kampa, ki ga v okviru delovanja odbojkarske komisije ZSŠDI vsako leto organiziramo pod imenom Volley Manià. Za kamp vlada vedno veliko zanimanje in tudi letos je bila izpeljava uspešna, kljub strogim pravilom vezanih na koronavirus.
Za obe društvi je prav tako pomembno delo v poletnem času: mislimo na odbojkarske priprave, ki so v poletju 2019 potekale v Mežici in Postojni za mlajše in starejše skupine.
Še bolj pomembno je bilo to delo med letošnjim poletjem, saj naši športniki in športnice niso mogli trenirati od meseca februarja. Vsa pohvala z naše strani gre tistim trenerjem in spremljevalcem, ki so v času obvezne karantene ohranjali stike z igralkami in igralci, ter jim ponujali programe dela, vadbo na daljavo in še marsikaj drugega. Predvsem po sprostitvi ukrepov smo tudi poleti začeli previdno z delom v telovadnici. Na začetku poletja smo spet organizirali kamp Volley Mania’, avgusta smo organizirali poletne priprave v Mežici in krajše priprave za prvi ekipi v Caorlah. Ta aktivnost je izredno dragocena. V letošnjem letu še toliko bolj. In kot smo rekli na začetku poročila, bomo poskusili ohranjati to fizično aktivnost naših športnikov tudi v naslednjih mesecih, seveda vedno prilagojeno trenutnim razmeram in pravilom.
Kot omenjeno, smo letos organizirali 40. pohod Bazoviških Junakov. Turnir Bazoviških žrtev pa smo bili primorani prenesti na kasnejši datum.
Poleti omenimo tudi izvedbo čistilne akcije v telovadnici v Repnu.
Glede na to, da je naš občni zbor volilni in ker bo v vrstah odbornikov prišlo do nekaterih sprememb, nama dovolite, da se vsem, ki so po svojih močeh prispevali svoje energije v odbor najlepše zahvalim. Seveda računamo, da bo vez z našim društvom, četudi morda ne s prisotnostjo v odboru, še držala. Najlepša hvala vsem!
Dovolite, da se ob koncu še spomnim figure, ki ni izhajala iz naših vrst, je pa v naši sredi pustila neizbrisno sled in od aprila meseca veliko praznino, to je Maurizio Stabile.
Naša zahvala naj gre seveda vsem našim pokroviteljem in v prvi vrsti podjetjem Eutonia, Obiettivo luce, ki sta podprli članski ekipi Sloge Tabor. Hvala za podporo Studio Vegliach in Barg G. Srčna hvala Zadružni kraški banki, ki nam vedno stoji ob strani in brez pomoči katere bi resnično težko izpeljali svoje delovanje. Hvala podjetju Dvigala Barich, ki je naš dolgoletni partner pri Sloginih mladinskih ekipah. Še posebej pa smo zahvalo dolžni Združenju slovenskih športnih društev v Italiji: še enkrat moramo poudariti, da bi bila brez pomoči ZSŠDI naša dejavnost v bistvu nemogoča.
Hvala tudi vsem manjšim pokroviteljem, ki mogoče ne izstopajo tako vidno, a so prepotrebni za to, da lahko igramo v vseh prvenstvih.
Hvala medijem: Primorski dnevnik, Slovensko uredništvo RAI, spletna stran slosport, Novi glas, Il Piccolo, CitySport. Hvala, ker poročate o naši dejavnosti!
