ŠTANDREŽ – S skupno fotografijo organizatorjev in pokroviteljev, na trgu Evrope (Transalpina), ter s tiskovno konferenco v prostorih dvorane «Magazin» Zadruge Arcobaleno v Štandrežu, so predstavili 24. izvedbo čezmejne prireditve “brez meja” Vivicittà – Poživimo mesti, ki se bo vila po ulicah in zelenicah Gorice in Nove Gorice. V nedeljo, 15. aprila, bosta obe mesti vključeni v državni in mednarodni program prireditev s skupnim startom “Vivicittà”, v organizaciji UISP-a, vsedržavnega združenja športa za vse.
V italijanskem svetu hoje in teka ostaja oblika istočasnega odvijanja številnih prireditev, s skupnim startom ob 9.30, edinstvena. Letošnja izvedba v Gorici in Novi Gorici se predstavlja z 12, 6 in 3 -kilometerskimi čezmejnimi netekmovalnimi progami in z zanimivim spremljevalnim programom, ki ga bodo na Trgu Evrope oblikovali godba iz Doberdoba, skupina Doganiers in animatorji z napihljivimi grali in ljudskimi igrami. Proge se bodo vile po obeh mestnih jedrih in ob reki Soči, daljša 12-kilometerska pa tudi na pobočjih pod Sabotinom.
V četrtek bo na sporedu že tradicionalni šolski “Tek ki druži”, na katerem bodo sodelovali petošolci in dijaki vseh treh razredov nižjih srednjih šol iz obeh Goric in iz okolice, letniki 2004, 2005, 2006 in 2007, ki bodo tekmovali v štirih starostnih kategorijah. Prisotnih bo tudi štirideset dijakov iz obeh goriških slovenskih večstopenjskih šol, Doberdoba in Gorice. Novost letošnje izvedbe je spremenjena lokacija v Parku Basaglia v Gorici. Start posameznih tekov na razdaljah 1.000 m in 800 m je predviden ob 10. uri.
V petek, 13. aprila bo v prostorih dvorane «Magazin» Zadruge Arcobaleno v Štandrežu srečanje in daljši pogovor z ambasadorji prireditve. Prisotni bodo Ivan Zuferli, puščavski maratonec, Mata Mačus, bivša atletinja in olimpijka ter Charlie Yelvorton, bivši ameriški košarkar. Večer bo popestril še harmonikar Paolo Forte.
Čezmejna oblika prireditve odraža specifiko in kvaliteto našega območja, z raznolikim organizacijskim odborom, v katerem so prisotni UISP, Marathon Club in ZSŠDI iz Gorice ter Športni zavod Nova Gorica in ŠD Mark iz Šempetra.
Predstavitvene tiskovne konferenece so se udeležili goriški podžupan Stefano Ceretta, predstavnik MO Nova Gorica in direktor javnega zavoda za šport Uroš Jug, ter deželna predsednica UISP Elena Debetto. Prireditev sta v italijanščini in slovenščini predstavila pokrajnski predsednik UISP Mario Graziutti in goriški operativni tajnik ZSŠDI Igor Tomasetig. Prisotni so bili še nadzornica ZSŠDI Loredana Prinčič, deželna odbornica za okolje Sara Vito, predsednik zadruge Arcobaleno Alessandro Marini ter predstavnica EZTS Gorica Monica Tortul. Ravno s podporo EZTS so lahko organizatorji natisnili 40.000 dvojezičnih zgibank o prireditvi. Vsi prisotni so poudarili pomen tovrstnih čezmejnih prireditev za ustvarjanje pozitivne klime med ljudmi v obeh Goricah in okolici ter za promocijo turizma na celotnem območju.
Na vsedržavni ravni bo potekala hvalevredna dobrodelna akcija, s katero bodo po en euro od vsakega prijavljenega udeleženca namenili pomoči nesrečnim otrokom v Siriji. Obenem pa bodo udeleženci prejeli spominsko posodo in nekaj drugih spominčkov.






















































